національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Синагога

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Синагога»

Рік виконання

1846

Місце виконання

Київська та Волинська губернії

Техніка, стиль, епоха

Папір, сепія

Історія створення

Малюнок виконаний під час подорожі Шевченка на Київщину та Волинь за завданням Археографічної комісії змалювати Почаївську лавру.

Мистецтвознавчий аналіз 

На малюнку зображено старовинну будівлю у стилі українського бароко з типовими фронтонами, вигинами і складним ступінчастим дахом. Разом із тим споруда збудована за характерними  для синагоги ознаками: форма чотирикутного прямокутника, портик при вході та ін. Саме це пікантне поєднання українського барокко із традиційною єврейською архітектурою спостеріг і передав Шевченко. У малюнку проявилась майстерність художника зображати споруду  з такої точки огляду, щоб вона виглядала в усій своїй просторово-пластичній неповторності. Як і в більшості архітектурних пейзажів, створених в Україні, у «Синагозі»  Шевченко відтворює не лише будівлю та хати біля неї, а й доповнює малюнок жіночими постатями та силуетом свині, щоб передати атмосферу навколишнього життя. 

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

В літературі малюнок згадується під назвами «Старовинна будівля в українському селі», «Давній будинок в українському селі», «Стародавня будівля».