національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Скеля біля Новопетровського укріплення

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва

«Скеля біля Новопетровського укріплення»

Рік виконання

1851 – 1857

Місце виконання

Новопетровське укріплення на півострові Мангишлак (нині – Форт Шевченка, півострів Мангистау, Казахстан)

Техніка, стиль, епоха

Тонований папір, олівець

Історія створення

Твір виконано на засланні, в період перебування в Новопетровському укріпленні. Мистецтвознавець Дмитро Антонович зазначає, що Шевченко створив краєвид (а разом з ним ще близько десяти рисунків) вже в кінці свого заслання, найвірогідніше влітку 1857 року, коли вже було відомо про його звільнення.

Мистецтвознавчий аналіз

Малюнок виконано на видовженому по горизонталі аркуші тонованого паперу. На передньому плані по центру – гострий виступ скелі. Ліворуч – затока, вдалині – якась будівля. На другому плані праворуч – Новопетровське укріплення, ліворуч на горизонті – будівлі станиці Ніколаєвської. Лінійної перспективи художник досягає, накладаючи густі тіні на плоскогір’я (праворуч) та затоку (ліворуч).

Передано  велич неба, панорамність простору. Малюнок засвідчує високий рівень  майстерності у володінні технікою олівцевого рисунка, зокрема  в пейзажному доробку  художника. Наявність будівель Ніколаєвської станиці дала можливість атрибутувати ряд раніше безіменних  малюнків Шевченка. Станиця Ніколаєвська – в трьох кілометрах від Новопетровського укріплення.ґ

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка