національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Службова споруда поблизу батареї № 2

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва

«Службова споруда поблизу батареї № 2»

Рік виконання

1851 – 1857

Місце виконання

Новопетровське укріплення на півострові Мангишлак (нині – Форт Шевченка, півострів Мангистау, Казахстан)

Техніка, стиль, епоха

Тонований папір, олівець

Історія створення

Рисунок виконано на засланні у Новопетровському укріпленні. Про часті відвідування батареї свідчить запис в Щоденнику від 12 – 13 липня 1857: «…Вечер был тихий, прекрасный. Для моциону я обошел два раза укрепление. Начал было и третий обход, только у второй батареи остановил меня уральський казак своею старинной песней про Игнашу Степанова сына Булавина. …Семь тяжелых лет в этом безвыходном заточении мне не казались так длинными и страшными, как эти последние дни испытания. Но все от Бога. …Вечером пошел я опять ко второй батарее в надежде услышать вчерашнего Баяна…» ( Шевченко Т. Повне зібрання творів: У 12 т. – К., 2003. Т. 5. – С. 52-53).

Мистецтвознавчий аналіз

Твір виконано на прямокутному аркуші тонованого паперу. На першому плані, в правій частині аркуша, – начерк службової споруди. Це одноповерхова, невелика будівля із димарем, поблизу  огорожі з відкритою хвірткою (відтворено фрагмент даних забудов). У глибині зображення – на високій горі кількома штрихами означено батарею № 2 Новопетровського укріплення: декілька будівель, розташованих поруч. Художник накладає густі тіні на відкриті двері та частину будівлі (праворуч).

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

На звороті аркуша – контурне зображення верблюда (у профіль), який лежить із ношею на спині. Трохи вище, праворуч, – зображення голови верблюда (анфас).