національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Смерть Віргінії

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Смерть Віргінії»

Рік виконання 

1836

Місце виконання 

[Санкт-Петербург]

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель, туш, перо

Історія створення

Твір виконаний у той час, коли Шевченко був учнем цехового майстра кімнатного живопису В.Г. Ширяєва і брав участь у живописних і малярських роботах в залах Александринського, Михайлівського, Камєноостровського і Великого театрів в Петербурзі. В.Ширяєв поряд з технікою декоративного живопису (інтер’єрного розпису) навчав своїх учнів писати міфологічні та історичні фігури, хоч і володів цим мистецтвом, за усіма даними, гірше.

Мистецтвознавчий аналіз

У малюнку на поширений в Академії мистецтв сюжет відтворено епізод з історії Стародавнього Риму. Децемвір Аппій Клавдій (V століття до н.е.), маючи намір оволодіти дочкою плебея Віргінією, оголосив її рабинею свого клієнта Марка Клавдія. Щоб урятувати дочку від рабства, батько зі словами «Ось єдиний засіб зберегти тобі свободу» вбив Віргінію і закликав повстале військо повалити владу децемвірів у Римі.

Твір переконує в тому, що ще до навчання в Академії мистецтв Шевченко наполегливо оволодівав майстерністю рисунка і побудови композиції. За композицією твір близький до «Смерті Лукреції»: схоже розміщення персонажів, зображення жестів. Але в «Смерті Віргінії» художник відмовляється від замкненого простору, створює прохід вглибину, хоча композиція продовжує залишатися двоплановою.  Митець переходить до застосування кольорів, правда, обмежуючись лише розфарбуванням малюнка, не ставлячи живописних завдань. Він ще не в змозі змалювати реальну ситуацію – вона більше нагадує сцену з вистави. Поряд з даниною художнім традиціям академізму в його малюнку виявилася й риса, що характеризує власні творчі нахили й самостійне образне мислення, – вибір такого історичного сюжету і епізоду, в якому розкрилися принципи людини.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка