національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Спорядження шхун

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Спорядження шхун»

Рік виконання

1848

Місце виконання

Укріплення Раїм на ріці Сирдар’ї (ліквідоване 1854, тепер на цьому місці рибальське  селище)

Техніка, стиль, епоха

Тонований  папір, сепія

Історія створення  

Малюнок виконаний на засланні під час Аральської описової експедиції. До Раїмського укріплення, розташованого на Сирдар’ї, за 64 км від Аральського моря, експедиційний транспорт прибув 19 червня 1848 року. У Раїмі експедиція затрималася більше місяця. Треба було зібрати шхуни «Константин» та «Михаил», скласти маршрути і плани вивчення Аральського моря, підготувати прилади для роботи в польових умовах, визначити завдання кожному учаснику експедиції. Обов’язки Шевченка збігалися з велінням його душі: як художник він багато малював.

Мистецтвознавчий аналіз

Серед малюнків періоду Аральської  експедиції більшість краєвидів – приморські. При цьому, рисуючи основу кожного пейзажу з натури, Шевченко уникає нічних та місячних краєвидів (виняток – «Місячна ніч на Косаралі), бо їх треба рисувати не з натури, а з пам’яті.  

Сепія «Спорядження шхун» приваблює своєю легкістю, ніжністю, відчуттям спокою. Виконана дуже майстерно. Це тонкий мистецький твір, у якому дуже лаконічно, надзвичайно малими засобами дуже багато сказано. Своєрідним є і характер освітлення, і розміщення людських фігур, виконаних, як правило, темними силуетами, і точка зору художника, який спостерігає краєвид немовби з підвищення.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Зображення цих самих шхун, але з іншого боку, Шевченко повторив на другому малюнку «Спорядження шхун».