національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Табір транспорту в степу

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Табір транспорту в степу»

Рік виконання

20 – 30 травня, 11 травня – 17 червня 1848

Місце виконання 

Сухопутний перехід транспорту Аральської експедиції від Орська до Раїма.

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

Історія створення

Малюнок створений на засланні, під час Аральської експедиції.

Мистецтвознавчий аналіз

На малюнку ліворуч зображено конусоподібні юрти та кибитку, поперед них сидять чоловіки. Праворуч протікає річка Іргиз. По обидва боки річки зображені верблюди. Вдалині видніються юрти. По небу діагонально, від потоку повітря, простяглася хмара.

Краєвид виконаний в сіро-коричневих та блакитно-рожевуватих кольорах.

Місце збереження

Місце знаходження оригінального твору  невідоме. Копія невідомого художника наклеєна на аркуш № 88 альбому малюнків «Башкирія, Киргизія и Средняя Азия» зберігається у Державному історичному музеї в Москві. На обкладинці альбому напис олівцем: «Н.П. Беклемишеву. P.M. Чернышевъ. 1850.»

Примітки

До альбома «Башкирія, Киргизія и Средняя Азия» входять акварелі та рисунки Броніслава Залеського, Олексія Чернишова та інших художників. Всі вони підписані, за винятком тих, що наліплені на аркушах 86  92. Малюнки, що на аркушах 86-92, є копіями відомих творів Тараса Шевченка «Іргиз-Кала», «Дустанова могила», «Укріплення Раїм», «Безводні піски» та інші. Зважаючи на те, що ця акварель знаходиться в групі непідписаних копій з оригіналів Шевченка, що вона за загальною композицією та окремими деталями (зображення юрт, очерету, різних рослин на першому плані та ін.) повністю збігається з малюнками Шевченка, виконаними під час Аральської експедиції, Микола Іванович Мацапура атрибутує її як копію роботи невідомого художника з не знайденої досі акварелі Тараса Шевченка («Невідомі мистецькі твори Т.Г. Шевченка», зб. «Мистецька спадщина Т.Г. Шевченка», К., 1959, ст. 145).