національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Тарла

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Тарла»

Рік виконання

1851

Місце виконання

Долина Тарла серед гір Каратау на півострові Мангишлак (тепер півострів Мангистау, Казахстан)

Техніка, стиль, епоха

Тонований папір, олівець

Історія створення

28 травня 1851 року з Новопетровського укріплення, де відбував покарання Тарас Шевченко, вирушила експедиція в гори Каратау на розвідку родовищ кам’яного вугілля. Очолював експедицію гірничий інженер  поручик О.Антипов. Серед членів експедиції був і Тарас Шевченко. Кінцевим східним пунктом подорожі була долина Кугус; від неї почався зворотний шлях на захід, з північного боку середнього Каратауського хребта. Досі експедиції не щастило знайти вугілля, придатне для промислової розробки. Пошуки тривали: булла надія знайти вугілля на північних схилах Каратау. Шлях пролягав через долини Шиїр, Турш (теперТориш) (IX, № 13, 94, 95), Тарла (IX, № 96), у цей час і був виконаний даний краєвид.

У цій місцевості під назвою Тарла зустрічаються джерела, гори, колодязі. Назва походить від горба Тарла (турк. – горб серед двох гір).

Мистецтвознавчий аналіз  

Краєвид обіймає великий простір, характерний місцевості. В центрі долина, з поперечним зигзагоподібним обривом земної поверхні, що огинає ліворуч конусоподібні гори. Праворуч, у далині, невисокий гірський гребінь. Невиразний краєвид виконаний у сірих тонах.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Цю місцевість з іншої точки Шевченко відтворив ще у двох одноіменних рисунках.