національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

У Києві (з альбому «Живописна Україна»)

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«У Києві» (з альбому «Живописна Україна»)

Рік виконання 

1844

Місце виконання

Санкт-Петербург

Техніка, стиль, епоха

Папір, офорт

Історія створення

Ідея створення серії «Живописна Україна» виникла у ТарасаШевченка під час перебування 1843 року вУкраїні. Пояснюючи свій задум, у листі до чернігівського цивільного губернатора П.І.Гессе від 1 жовтня 1844 року він писав: «… мне кажется, будь моя родина самая бедная, начтожная на земле, и тогда б она мне казалась краше Швейцарии и всех Италий. Те, которые видели однажды нашу краину, говорят, что желали бы жить  и умереть на ее прекраснейших полях. Что ж нам сказать ее детям? Должно любить и гордиться своей прекраснейшею матерью. Я, как член ее великого семейства, служу ей ежели не на существенную пользу, то по крайній мере, на славу имени Украины. Обладая в мале искусством в живописи, предпринял я издание, названное мною «Живописная Украина»». Альбом офортів був задуманий як періодичне художнє видання про історію, побут, звичаї народу та природу України. Він мав видаватися чотири рази на рік по три офорти з пояснювальними текстами. Однак вийшло лише два випуски (6 офортів) у одній паперовій папці-обкладинці.

Офорт «У Києві» мабуть було виконано одним із перших. В листах Шевченко називає його «Печерська Київська криниця».

Мистецтвознавчий аналіз

На офорті ми саме бачимо той дерев»яний жолобок, Глядач бачить на естампі краєвид з Дніпром з  високими розлогими вербами над дорогою, що піднімається нагору до міста. Стафажні зображення жінок, що перуть і купаються у Дніпрі, сидяча постать чоловіка при дорозі, пароплав на ріці оживлюють сцену  сонячного літнього дня.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка; Київ, Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського; Київ, Національний художній музей України; Москва, Державний музей образотворчого мистецтва ім. О.С.Пушкіна; Москва, Державний літературний музей; Санкт-Петербург, Російський музей; Варшава, Національна бібліотека Польщі; Канів, Шевченківський національний заповідник.

Примітки

Зберігся підготовчий рисунок до офорта (НМТШ), ескіз та два етюди до нього (ІЛ), а також мідна офортна дошка (Варшава, Національна бібліотека Польщі).

На відбитку, що зберігається в Санкт-Петербурзі під зображенням графітним олівцем дарчий напис : «Дарю тебе Кіевский вид, который мне нравится,  пришли мне кисточки акварельные [для] Илария». На звороті вгорі ліворуч напис: «Гр. Д. И. Толстой».