національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Укріплення Раїм. Вид з верфі на Сирдар’ї

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Укріплення Раїм». Вид з верфі на Сирдар’ї

Рік виконання

19 червня – 25 липня 1848

Місце виконання

Укріплення Раїм на ріці Сирдарї (ліквідоване в 1854 році, на цьому місці в 1970-х роках було рибальське  селище, Казахстан).

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

Історія створення

Малюнок створений на засланні, під час Аральської експедиції.

Мистецтвознавчий аналіз  

Мис з редутом, озера Раїм і Джалангач, що утворилися від розливів річки Сирдар’ї, з протокою і частину побережжя правого берега річки Сирдар’ї досить чітко відтворив на акварелі Шевченко, яка вражає довершеністю і панорамністю композиції, три плани чітко промальовані. Художник олюднює пейзаж темними постаттями солдатів.  Краєвид наповнений сонцем, повітрям і кольорами, які створюють піднесений настрій. На передньому плані акварелі – зелена трава і очерет на березі річки, холодна гладь сріблястої води; далі – човни, один на березі, інший на спокійній воді, шеренга наметів серед зелені трав – контрастують із яскравим червоним  кольором сорочки чоловіка, ймовірно самозображення Шевченка, який стоїть на березі, приховавши обличчя під великим козирком білого кашкета. На тлі обрію, на горбистому березі річки зображена фортеця з казармами і могилою батиря Раїма. Всі деталі на акварелі живописно промальовані. Небо, що займає майже 2/3 композиції, вгорі блакитне, нижче захмарене, спускається до землі брунатними кольорами. Малюнку властиве відчуття митцем внутрішнього життя природи.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Раїм – укріплення на Сирдар’ї, засноване у 1847 році. Одержало назву від аби, спорудженої понад сто років тому, над прахом батиря Раїма.

Про укріплення Раїм згадував Шевченко у повісті «Близнецы»: «Подъезжая к самому укреплению, открывается зеленая широкая полоса камыша, и кой-где из темной зелени выглядывает серебристая Сыр-Дарья… Между двумя широкими озерами высовывается высокий мыс, на котором построено укрепление, называется Раим…». Про це укріплення згадував О.І.Макшеєв: «Раимское укрепление было построено в виде неправильного многоугольника, на мысу нагорного хребта Сыр-Дарьи, круто возвышающегося  саженей на 17 над разливами реки, которые образуют с востока и запада от мыса озера Раим и Джалангач, а с юга – проток между ними шириною в полверсты  и глубиною более сажени» (Макшеев А.И. Путешествия по киргизским степям и Туркестанскому краю. – СПб., 1896, с. 44).

Види укріплення змальовані на акварелі «Урочище Раїм із заходу», сепії «Укріплення Раїм. Внутрішній вигляд», рисунку «Укріплення Раїм». Копія з акварелі «Укріплення. Вид з верфі на Сир-Дар’ї » знаходиться в альбомі Обручових.