національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Укріплення Іргізкала

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Укріплення Іргізкала»

Рік виконання

1848 – 1850

Місце виконання

Укріплення Іргизкала

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

Історія створення  

Малюнок створений на засланні під час перебування Аральської експедиції в укріпленні Іргизкала.

Мистецтвознавчий аналіз

Про це укріплення Тарас Шевченко розповідає в повісті «Близнецы»: «Никогда не забуду того грустного впечатления, какое произвел на меня вид этого укрепления... Представьте себе на сером фоне кучку серых мазанок с камышовыми кровлями, обнесенную земляным валом... оно издали больше похоже на загоны или кошары, чем на жилище людей».

На малюнку художник відтворив частину транспортного табору, що розташувався на правому березі річки Іргизу. На першому плані – річка, яка, звиваючись, тече вглиб краєвиду. Теплі хвилі рожевих і золотавих відтінків переходять в холодні голубі, сині, свинцево-сірі. Ліворуч над низьким обривом сидить казах. Праворуч на невеликій луговині, три юрти: з двох юрт клубочиться дим. Біля однієї з юрт пасеться кінь і стоїть казах у червоній шапці. На другому плані вершник, а далі – дві людські постаті. Праворуч на горі будова укріплення, мур, за яким – будинки. На мурі – постаті вартових. Як і в інших акварелях Шевченка, велике місце відведено зображенню неба. Воно блакитно-синє, в хмарах. Малюнок приваблює вдалою композицією, свіжістю барв і передачею простору. Легкість виконання перетворює цю акварель у дорогоцінність, що чарує зір, і що найпримітніше у ній Шевченко виступає художником пленеру, світла і гармонії, співпереживаючи   зі станом природи.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Зберігся олівцевий ескіз до акварелі. О.М.Бутакова, дружина начальника Аральської описової експедиції Олексія Бутакова, виконала копію з цієї акварелі.