національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Укріплення Раїм

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Укріплення Раїм»

Рік виконання

19 червня – 25 липня 1848

Місце виконання

Укріплення Раїм на ріці Сирдар’ї (ліквідоване в 1854 році, на цьому місці в 1970-х роках було рибальське  селище, Казахстан).

Техніка, стиль, епоха

Тонований папір, олівець

Історія створення 

Акварель створена на засланні, під час перебування Аральської експедиції у Раїмі.

Мистецтвознавчий аналіз

На першому плані архітектурного краєвиду ідентичне зображено руїни аби, спорудженої над прахом батиря Раїма, у вигляді кам’яного півмісяця, з накладеними тінями й освітленими місцями, як і на сепії «Укріплення Раїм. Внутрішній вигляд». Так само зображені казарми з темним віконцям, але краєвид неолюднений, відсутні також юрти.  На площі, за могилою Раїма, розміщена церква, що вивершується в небо дзвіницею й округлою банею з хрестом. Художник зумів вигідно обрати точку огляду, вкомпонувати  споруду в природне оточення, щоб найповніше передати красу і витонченість архітектурних форм і ліній культової будівлі, передати характер і зміст доби, до якої належить архітектурна пам’ятка.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Під час першого приїзду Шевченка до Раїма церкви тут ще не було. На сепії «Укріплення Раїм. Внутрішній вигляд» зображено такий же краєвид з руїнами могили  батиря  Раїма на першому плані, але без церкви. Можна припустити, що церкву Шевченко малював не з натури, а з проекту уже в червні-липні 1848 року, коли будівництво церкви ще не розпочалось. Узимку 1848 року це підтверджує у листі Олексій Бутаков до адмірала О.С.Меншикова про те, що церква «почти отстроена – остается только купол» (цитата за: Т. Х, ПЗТ, с.50, № 148) (ЦДАВМФ, ф.19, відділ листів, спр.32).

Варто зауважити, що церква у Раїмі була збудована під час другого перебування Шевченка у Раїмі з кінця січня 1848 року до квітня 1849 року. Втретє він був у Раїмі після завершення робіт Аральської експедиції з кінця вересня до 10 жовтня 1849 року. У цей час міг Шевченко внести корективи до рисунка.