національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Урочище Раїм з заходу

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Урочище Раїм з заходу»

Рік виконання

19 червня – 25 липня 1848

Місце виконання

Укріплення Раїм на ріці Сир-Дар’ї в Казахстані (ліквідоване 1854, на цьому місці в 1970-х роках було рибальське селище).

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

Історія створення

Акварель створена на засланні, під час перебування Аральської описової експедиції в Раїмі та підготовки її учасників до 1-го плавання по Аральському морю.

Мистецтвознавчий аналіз  

На малюнку зображено (на передньому плані праворуч) частину хати – боковий фасад з одним вікном. На підвищенні ліворуч – частина дощатого паркану, прикріпленого до дерева. Далі – юрта, біля якої – вертикальна довга жердина з прапором. Поряд – вартовий. Праворуч – ще 2 юрти,  огороджені натягнутим канатом (на трьох жердинах). На пагорбі праворуч – постать казаха. З юрт іде дим. Ліворуч – широке плесо води (це річка Сир-Дар’я, що впадає в Аральське море). Вдалині видніються невисокі гори, на небі – смугасті хмари.

Для цієї акварелі характерні лаконізм, простота, виразність.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Про укріплення Раїм Шевченко згадує у повісті «Близнецы»: «Последний переход мы прошли ночью. С восходом солнца мы близко уже подошли к Раимскому укреплению. Вид со степи на укрепление грустнее ещё, нежели на Калу-Иргиз. На ровной горизонтальной линии едва-едва возвышается над валом длинная, камышом крытая казарма. Вот и весь Раим». І далі: «Подъезжая к самому укреплению, открывается зелёная широкая полоса камыша, и кой-где из темной зелени выглядывает серебристая Сыр-Дарья… Между двумя широкими озерами высовывается высокий мыс, на котором построено укрепление, называется Раим, от абы, воздвигнутой здесь за сто лет над прахом батыря Раима…».

Інші краєвиди Раїма Тарас Шевченко відтворив у акварелях: «Укріплення Раїм. Вид з верфі на Сир-Дар’ї» та «Укріплення Раїм. Внутрішній вигляд» і в рисунку «Укріплення Раїм».