національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Урочище Стінка

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Урочище Стінка»

Рік виконання

1845

Місце виконання

Полавщина

Техніка, стиль, епоха

Папір, олівець

Історія створення  

Шевченко виконав рисунок, подорожуючи Полтавщиною.

Мистецтвознавчий аналіз  

Урочище Стінка належало Гоголям. Подорожуючи Полтавщиною Шевченко не міг не відвідати місць, пов’язаних із життям Миколи Гоголя. Тим більше, що творчість цього письменника Тарас Григорович високо цінив і вважав Гоголя одним із своїх вчителів. Рисунок, виконаний олівцем, зображує краєвид з великими пагорбами, вкритими деревами та кущами. Вдалині видніється кілька хаток.

В часи Шевченка це поселення являло собою невеликий хутір з вузькими та брудними вуличками, в якому налічувалося кілька десятків невеликих похилених хаток. Улюбленими пейзажними мотивами Тараса Шевченка під час перебування в Україні є зображення мальовничих околиць та куточків сіл, містечок, берегів тихих степових річок, ставків, урочищ. Тому рисунок «Урочище Стінка» сповнений справжньою поезією. В ньому лагідна, задумлива українська природа знайшла свого натхненного співця. Рисунок відзначається неабиякою живописною тональністю та надзвичайно високою майстерністю виконання.

Композиційне чуття дало можливість художнику найпростішими засобами лінейної перспективи досягнути дивовижного ефекту в передачі простору. Краса і велич рідної природи знайшли в цьому творі правдиве і глибоке втілення. Це один з небагатьох рисунків Шевченка, де зображена «чиста» природа, тобто не «оживлена» постатями людей або тварин.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка