національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Хата біля річки (рисунок з альбому 1839-1843 років (зворот арк. 11))

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Хата біля річки» (рисунок з альбому 1839-1843 років (зворот арк. 11))

Рік виконання

1843

Місце виконання

Київська, Полтавська, Чернігівська губернії

Техніка, стиль, епоха

Папір, олівець

Історія створення  

Рисунок виконаний під час першої подорожі Україною.

Мистецтвознавчий аналіз

На передньому плані – крутий берег річки, яскраво освітлений сонцем, на ньому – стара, крита соломою хата з прочиненими дверима, від неї протоптана вузенька стежка вниз до води. За хатою ростуть старі дерева, подекуди з сухими гілками. У правій частині зображення, в тіні високого дерева – узагальнено трактована постать чоловіка, що стоїть перед вогнищем, внизу на березі – перекинутий човен. Промінь сонця падає на дві великі гілки з густим листям, що контрастують із затіненими та сухими гілками. Вдалині по річці пливе легкий рибальський човник. Освітлений сонцем берег, гілки дерева, що схилилися над водою, димок від вогню створюють відчуття спокою й тиші. Ліва частина рисунка менш пророблена.

Як і всі інші пейзажі 1843-1847 років, виконаний з натури в період, коли Шевченко-учень Академії мистецтв не копіював природу, а вивчав і осмислював її. Студії з натури, що стали школою для митця, свідчать про його інтерес до реального світу, зокрема,  до побутового жанру.  Численні етюди, ескізи та начерки, багаті на реалії побуту українців, Шевченко використав під час роботи над альбомом «Живописная Украина». Мистецтвознавець Л.Владич вважав, що рисунок частково служив матеріалом для офорта «У Києві».

Місце збереження

Київ, Інститут літератури ім. Т.Шевченка НАНУ

Примітки

В літературі рисунок згадується за назвами: «Пейзаж с хатой, фигурою и лодкой», «Ріка з човном і хата», «Хата й дерева».