національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Циган

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Циган»

Рік виконання

липень – серпень 1851

Місце виконання

гори Північного Актау (півострів Мангистау, Казахстан)

Техніка, стиль, епоха

Папір, сепія

Історія створення

Малюнок виконаний на засланні під час експедиції в гори Каратау. 

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Відомо, що художник виконав також авторську копію з твору під час або після повернення з Каратауської експедиції.

В жовтні 1851 року Броніслав Залеський надіслав малюнок «Циган» А. Венгржиновському в Одесу для продажу і дав в листі опис сюжету. Венгржиновський продав малюнок і одержані за нього гроші надіслав Шевченкові, про що свідчить лист Шевченка до Залеського від 9 жовтня 1854 pоку: «Одесские события и на милого нашего Аркадия имели влияние, а в том числе и на меня, разумеется, косвенно; я впротчем еще и Цыгана не промотал, следовательно до нужды еще далеко, а он-то бедный, как видно, в порядочных тисках». Прізвище власника, якому Венгржиновський продав малюнок, залишилося досі невідомим. Другий оригінальний малюнок безпосередньо від Шевченка потрапив до Лазаревських. Під час Кара-тауської експедиції з одного з цих малюнків Залеський зробив копію, про що він згадує в листі до Шевченка від 2 червня 1859 pоку, в якому пише про малюнок «Тріо» та копію з нього.

М.Савичев бачив малюнок «Циган» у Новопетрівському укріпленні у 1852 році і добре запам’ятав його, а пізніше докладно і досить емоційно описав у спогадах.

Контурний ескіз малюнка «Циган» вкомпонований до сепії «Т.Г.Шевченко серед товаришів», що свідчить про одночасне виконання цих творів.

В літературі малюнок зустрічається під описовими назвами: «Под хатою два скованых между собою человека», «Полураздетый человек в островерхой шляпе возле украинской хаты в сруб», «Два, скуті кайданами чоловіка», «На етапі».

Деякий час дослідники відносили сепію до серії «Притча про блудного сина».