національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Циганка-ворожка

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Циганка-ворожка»

Рік виконання 

1841

Місце виконання

Санкт-Петербург

Техніка, стиль, епоха

Брістольський папір, акварель

Історія створення

Малюнок є авторською копією або варіантом картини, «що зображує циганку», за яку 26 вересня 1841 року Шевченка було нагороджено срібною медаллю другого ступеня. Іноді акварель помилково ототожнювалася із картиною, хоча за акварельні твори учнів Академії медалями не нагороджували. Мистецтвознавець Д.В. Антонович вважає, що «акварель з ворожкою є повторення олійного образу, за який Шевченко дістав в Академії відзначення у 1841 році, – а це більш ніж імовірно. Такої думки дотримується й мистецтвознавець О.М. Скворцов: «…нема даних вважати цю акварель тією картиною “Циганка”, за яку Шевченко в 1841 році одержав другу срібну медаль».

Мистецтвознавчий аналіз

На малюнку зображено жанрову сцену з народного життя: циганка ворожить на долоні молодій дівчині. На першому плані зображено могутній клен, що утворює своєрідну раму у композиції, так само як світлі масивні дерев’яні ворота слугують тлом, на якому зображено босу дівчину в українському вбранні (так само Шевченко пізніше вбере свою Катерину, змінивши лише її обличчя), поряд – незмінний песик, який так само як і виразна вгодована дитинка на плечах у циганки, урівноважують усю композицію.

Акварель прозора, наповнена сонцем літнього дня, в правому куті улюблені Тарасом лопухи.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Для рослин, зображених унизу на передньому плані акварелі, використано зарисовки 1840 – 1841 років «Куток Смоленського кладовища» та «Бур’яни» (№111). Г.М. Честахівський, переказуючи спогади Шевченка, свідчив, що художник часто вміщував рослини на першому плані творів як деталі композиції: «Воно дуже пригоже на картині».

Малюнок, можливо, готувався до гравірування та вміщення в альманасі «Утренняя заря», оскільки зберігався в альбомі його видавця В.А. Владиславлєва серед творів інших художників, які в гравюрах-вклейках уміщувалися в цьому виданні. В описі творів альбому Владиславлєва акварель Шевченка значиться під №6 з назвою «Цыганка, гадающая малороссиянке».