національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Види Оренбурга

Автор

Чернишов Олексій Пилипович 

Назва

З видання «Русский художественный листок», СПб., 1851, № 20:

1. Вид на караван-сарай в Оренбурзі

2. Будинок військового генерал-губернатора в Оренбурзі

3. Будинок Дворянського зібрання по Ніколаєвській вулиці в Оренбурзі

4. Плац-парад в Оренбурзі

Рік виконання

1851

Місце виконання

Оренбург, центр Оренбурзької губернії (тепер Оренбурзька область РФ)

Техніка, стиль, епоха

Літографія

Історія створення

Уродженець Оренбурга – Олексій Чернишов приїздив на етюди в рідний край. В 1840-і роки він створив чисельні графічні пейзажі з зображенням видів цього міста.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

В Окремий Оренбурзький корпус Шевченка заслали за написання віршів під найсуворіший нагляд із забороною писати і малювати. В Оренбург його доставили ввечері 8 червня 1847 року і через кілька днів відправили продовжувати солдатську службу в Орську фортецю. Вдруге Шевченко прибув до цього міста 31 жовтня 1849 року разом з іншими учасниками Аральської описової експедиції і прожив тут майже сім місяців. Втретє Шевченко був в Оренбурзі у жовтні 1850 року, ймовірно, один день, коли його відправляли на нове місце заслання – в Новопетровське укріплення.

З художником Олексієм Чернишовим (1824-1863) Шевченко міг познайомитися ще під час навчання в петербурзькій Академії мистецтв. Але більш тісний зв’язок між ними виник в Оренбурзі. Вони зустрічалися в 1847, 1849 – 1850 роках. Шевченко через Чернишова переслав кілька клопотань про полегшення свого становища на засланні. Чернишов створив малюнок «Шевченко серед польських політичних засланців» (1850 рік), що набув сили важливого документа. 

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка