національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Чиркалатау і Кок-Суйру

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва

«Чиркалатау і Кок-Суйру»

Рік виконання

липень – 8 серпень 1851

Місце виконання

Гори Каратау, неподалік долини Кугус (нині гори Каратау, Казахстан). Чиркала і Кок-Суйру – гори централізованої частини хребта Північного Актау, що є складовою частиною гір Каратау.

Техніка, стиль, епоха

Тонований папір, олівець, білило

Історія створення

Рисунок виконаний на засланні під час перебування Тараса Шевченка в Каратауській геологічній експедиції для дослідження та пробних розробок кам’яного вугілля, в долині Кугус. Експедицію очолив гірничий інженер, поручик Олександр Іванович Антипов. У долину Кугус Шевченко прибув орієнтовно після 6-7 липня 1851 року. Про це згадується в листі Бр.Залеського до А.М. Венгжиновського (лист від 21 травня 1851 року): Неподалік цієї місцевості Т.Шевченко створює рисунок «Чиркала и Кокъ-Суйру».

Мистецтвознавчий аналіз

Рисунок виконаний на прямокутному аркуші білого тонованого паперу. Вражає чіткою передачею глибинної перспективи, класичною ясністю композиції, багатством світла, тіней. Перед нами – випалена сонцем пустеля з незначними горбами, малопомітними вибалками. На передньому плані рисунка, ліворуч, злегка, контурними лініями, нарисовані три барани. Далі – пустельна місцевість з розкиданими де-не-де пагорбами, камінням та двома юртами. Художник, вмілим нюансуванням тіней, з вкрапленням білого кольору, передає структуру крейдяних гір, які видніються вглибині. Кок-Суйру, ліворуч, продовгувата двогорба крейдяна гора з обвітреною вершиною. Гора Чиркала, праворуч, із закругленою вершиною, крутими прямовисними стінами, вузьким проходом у скелю зі сходу. За ними – гористі  підвищення, які прстяглися аж до лінії горизонту. Рисунок наповнений таємничістю, спокоєм.

Ліворуч унизу олівцем напис рукою Шевченка – «31. Чиръ-Кала и Кокъ-Суйру».

Місце збереження

Київ. Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

За цим олівцевим рисунком Шевченко створює акварель «Чиркалатау» (Г-501). Рисунки з зображенням цієї місцевості з інших точок бачимо на роботах: «Чиркалатау» (Г-520), «Чиркалатау» (Г-521), «Гірське пасмо Актау» (Г-523), «Кок-Суйру» (Г-525). Близьким композиційно до даного рисунка є рисунок «Караван біля гір Чиркалатау та Кок-Суйру» (Г-518).

Рисунок «Чиркалатау» (Г-501), увійшов в число 17 робіт, надісланих Т.Шевченком Бр.Залеському для «Віленського альбому». Бр.Залеський відтворив ці гори, як елемент краєвиду, в офорті «Кибитка або палатка киргиза» Бр.Залєського (альбом 'La vie des steppes Kirghizes, Paris' («Життя киргизьких степів», 1865, між ст. 8-9).