національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Т. Г. Шевченко серед учасників експедиції на березі Аральського моря

Автор

Шевченко Тарас Григорович

Назва

Т. Г. Шевченко серед учасників експедиції на березі Аральського моря

Рік виконання

12 – 21 вересня 1848; 22 – 30 серпня 1849

Місце виконання

острів Ніколая (за сучасною назвою острів Возрождєнія,  з 2010 року – півострів в південно-західній частині Аральского моря. Тепер південна частина належить Узбекістану (Муйнакский район Республики Каракалпакстан), північна частина входить до Казахстану (Аральский район Кизилординскої області и Актюбинська області).

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

Історія створення

Малюнок виконано під час Аральської описової експедиції. Острів Ніколая  та прилеглі до нього острови Константіна і Наслєдніка були відкриті експедицією 9 вересня 1848 року під час першого плавання в Аральському морі і названі Царськими островами. В щоденнику Бутакова від 9 вересня 1848 року говориться «В 7 ч. утра открылся в левой руке остров. По высоким берегам его, еще более возвышаемым рефракцией, я принял его сначала за остров Барса-Кильмес, но справясь с счислением, я тотчас убедился, что сделал новое открытие...» («Дневные записки плавання А. И. Бутакова по Аральскому морю в 1848 – 1849 гг.», Ташкент, 1953, сторінка 28). Через несприятливу погоду експедиція змогла підійти до острова лише 12 вересня 1848 року ввечері і кинула якір біля його західного берега. На острові експедиція побувала двічі: з 12 до 21 вересня 1848 року та з 22 до 30 серпня1849 pоку, що і є підставою для подвійного датування малюнків. В 1848 році було обстежено острів Ніколая, а в 1849 році – його бухти, затоки, а також острів Константіна.

Мистецтвознавчий аналіз

Горизонтальне зображення, традиційне використання кольору тонованого паперу як тла, переважають сіро-коричневі тони. На першому плані група із 4 чоловік, один з них у червоній сорочці, розташувалися навколо приладдя. Шевченко у білому кашкеті праворуч на повний зріст, постать подібна до зображеної на малюнку «Пожежа в степу». Далі вузька берегова смуга, біля берега два човни, на одному з них  дві постаті, подалі біля самого моря постать із рушницею.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Зображена місцевість нагадує острів Ніколая.

Постать Шевченка (праворуч на повний зріст) подібна до зображеної на малюнку «Пожежа в степу» в альбомі Чернишова. Запис у щоденнику Бутакова від [13] вересня 1848 року, очевидно, відноситься до часу виконання цього малюнка: «Рано утром высадил на берег прапорщика Акишева с 5 матросами...» («Дневные записки плавання А.И. Бутакова по Аральскому морю в 1848 – 1849 гг.», Ташкент, 1953, сторінка 28).

Начерк з постаттю топографа та подібним краєвидом див. у рисунку « Топограф на березі Аральського моря».

Опис острову Ніколая дано в щоденнику Бутакова: «Остров Николая 1-го занимает пространство около 300 квадратних верст; он покрыт в огромном количестве саксаульником, гребенщиком и тальником; в копанях вблизи берега пресная вода, вкусом несколько похожая на барса-кильмесскую, но далеко не столь горькая... Северная [часть острова] загибается к западу длинною и высокою косою и образует обширный залив; другой прекрасный залив находится на SO стороне острова... На 7 миль к NSW от него находится узкий песчаный остров длиною 9 верст, который я назвал Островом Наследника, а по южную сторону другой остров того же рода, которьш я назвал Островом Константина».

В літературі зустрічається під назвами: «На березі Аральського моря» ,«Топографические работы на берегу Аральского моря с участием Шевченко» ,«Берег Аральського моря».

Острів «Ніколая» відтворений Шевченком ще у 13 малюнках та рисунках.