національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Штернберг Василь. Альтанка в Качанівці

Автор

Штернберг Василь Іванович 

Назва 

«Альтанка в Качанівці»

Рік виконання 

1837

Місце виконання 

село Качанівка (тепер селище Ічнянського району Чернігівської області)

Техніка, стиль, епоха

Картон, олія

Історія створення

Вчитель Василя Штернберга – М. Воробйов, увів в академічну практику посилання майбутніх пейзажистів у різні місцевості Росії. У 1837 Штернберг  знову поїхав в Качанівку (приїздив сюди в 1836, 1838 році). Качанівка була чудовим зразком так званого «пейзажного парку» з численними спорудами в стилі класицизм.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

Василь Штернберг (12.02.1818 – 8.11.1845) – художник. У 1838 познайомився з Шевченком, став одним з його найближчих друзів. В 1840 вони жили на одній квартирі в Петербурзі, разом відвідували літературні і музичні вечори, театри, бували у спільних знайомих. У «Кобзарі» 1840 Шевченко присвятив Штернбергу поему «Іван Підкова». Як фронтиспис у цій книзі вміщений офорт Штернберга «Кобзар з поводирем».

Шевченко був в Качанівці в 1843 та в 1859 році.

Мистецтвознавчий аналіз

У творі органічно поєднанні жанрова сцена з краєвидом. Це був новаторський підхід до натури. Рівномірне розсіювання світла і тіні надає пейзажу поетичності. В картині художник показує себе майстром багатофігурної композиції. Характерною рисою цієї роботи є також мініатюрність письма: деталі вимальовані точно і виразно. Це визначило особливість стилю Штернберга і в подальші роки.

В альтанці праворуч від жінок сидить літній чоловік в шляпі – це Г.С. Тарновський; ліворуч від входу стоїть  чоловік з червоним альбомом – Василь Штернберг. Можливо серед намальованих жінок є юна небога Г.В. Тарновського – Емілія, в яку був палко закоханий Штернберг.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка