національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шхуна «Константин» на ремонті

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Шхуна «Константин» на ремонті»

Рік виконання

квітень 1849

Місце виконання

острів Косарал (південно-східна частина Аральського моря (тепер цей острів з’єднався з суходолом). Казахстан.

Техніка, стиль, епоха

Папір, сепія

Історія створення

Малюнок виконаний під час Аральської описової експедиції, очолюваної О.Бутаковим. В доповідній записці Олексія Бутакова Володимиру Обручову 30 квітня 1849 року є опис ремонту шхуни «Константин», що повністю відповідає зображенню на малюнку. Як свідчать записи в щоденнику Олексія Бутакова («Дневные записки плавання Бутакова по Аральскому морю в 1848–1849 гг.». Т., 1953), військове судно «Константин» під час плавання глибоко сиділо у воді і було важким у маневруванні.  При мілководді доводилось розвантажену шхуну перетягували силою вручну, оскільки  виникала небезпека пошкодити дно. Перед початком другого навігаційного періоду шхуну обстежили і відремонтували.

Мистецтвознавчий аналіз

В центрі малюнка – нахилена набік велика шхуна. Біля її темного дна стоїть пліт із двома чоловіками. Навколо шхуни на різній відстані стоять інші кораблі. На першому плані, на березі, лежить горілиць кашовар. Біля нього – киплячий чавун на вогнищі. Лінія берега півколом окреслює водяну гладь і на горизонті зливається з морем та небом.

Місце збереження

 Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

На звороті ліворуч олівцем напис: «Спорядження шхун 1849». Малюнок знаходиться в альбомі Обручових.

Зображення цієї шхуни є на малюнках Шевченка «Укріплення Раїм. Вид з верфі на Сирдар’ї», «Пристань на Сирдар’ї в 1848 році», «Шхуни «Константин» та «Николай» [«Шхуни «Константин» та «Михаїл»»], «На палубі шхуни».

В літературі відомий під назвою «Шхуни на конопатці», «Шхуни й човни біля берегу».