національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шхуни «Константин» та «Николай» [Шхуни «Константин» та «Михаїл»]

Автор

Шевченко Тарас Григорович

Назва

«Шхуни «Константин» та «Николай»» [Шхуни «Константин» та «Михаїл»] 

Рік виконання

20 – 25 липня 1848 року

Місце виконання

Укріплення Раїм на р.Сирдарї (ліквідоване 1854, на цьому місці в 1970-х роках було рибальське селище. Казахстан).

Техніка, стиль, епоха

Папір, сепія, білило

Історія створення

Малюнок виконаний під час Аральської описової експедиції, очолюваної Олексієм Бутаковим. Військова шхуна «Николай» та риболовецька шхуна «Михаїл» були збудовані за розпорядженням Обручова на початку 1847 року в Оренбурзі. Перша призначалась виключно для дослідження моря, друга – для створення рибопромислової компанії. Обидві шхуни потім розібрали і перевезли на підводах в Раїм, де вони були знову зібрані і спущені на воду. Про це пише один із керівників Аральської описової експедиції О.Макшеєв у «Подорожі по киргизьких степах і туркестанському краю»: «Шхуна «Николай» одразу ж вийшла в море під командою колишнього моряка поручика Мертваго, але перше плавання її, через пізній час, обмежилось тільки околицями гирла Сира. Навесні 1848 року шхуна знову вийшла в море й обстежила північний його берег. Тим часом в Оренбурзі збудували друге військове судно «Константин», трохи більше за перше, яке таким же способом доставили на Раїм; на ньому лейтенант Бутаков мав того ж року почати систематичний опис Аральського моря…» ( «Спогади про Тараса Шевченка» К.,1982. С.214).

Про те, що в експедиції були задіяні лише шхуни «Константин» та «Николай», відомо  із «Дневных записок плавання Бутакова по Аральскому морю в 1848 – 1849 гг.» ( Ташкент, 1953 год). Про початок плавання капітан писав:  «Июль 25. В 7 ч. вечера снялся от Раимской пристани, отслужив напутственный молебен, со шхунами Константин и Николай, подняв свой брейд-вымпел на первой…» (С.13). Під час плавання мандрівники зустрічались із риболовецькою шхуною «Михаїл», але вона не входила в експедицію.

Мистецтвознавчий аналіз

На малюнку відображено спорудження шхуни «Константин», що стоїть вся в риштуванні ще на суші. Масив корпусу шхуни статечно виглядає серед рівного водяного і степового простору. Позаду шхуни видно незакінчену довгу будівлю пристані. Праворуч у затоці стоїть друга готова до плавання шхуна , на першому плані – човен з вітрилом, у ньому – людина. На задньому плані ліворуч – велике біле шатро, а біля нього на щоглі – вимпел і вартовий з рушницею. Ще далі – кибитки, на обрії гориста місцевість, темні хмари на небі. Головну увагу художник спрямовує на створене людьми. Малюнок цікавий також передачею вечірньої пори із специфічним блиском тихої води.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки 

Зображення цього краєвиду з обома шхунами з іншої точки огляду виконані художником на малюнках «Укріплення Раїм. Вид з верфі на Сир-Дар’ї» та «Пристань на Сир-Дар’ї в 1848 році».

У виданні «Тарас Шевченко. Повне зібрання творів у 12 томах». – К., 1963 подається помилкова назва «Шхуни «Константин» та «Михаїл»».