національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Ісківці

Назва

село Ісківці

Місцезнаходження

Лубенський повіт Полтавської губернії (тепер Лубенський район Полтавської області)

Довідка

Ісківці – село козацьке. За легендами та переказами його засновником був запорожець Юсько (Йосип), якому вдалося, зірвавши кайдани, що «до кості козацьке тіло молодецькеє оббивали», вирватися з тяжкої турецької неволі й, подолавши «шляхи терновії» від самого Азова, зраненому і покаліченому, прибитися до рідної землі «на тихії води, на яснії зорі», щоб оселитися назавжди на берегах тихоплинного Сліпороду.

В кінці ХV – на початку ХVІ століття землі Посулля належали польській шляхті, зокрема, Лубенщина майже на шість десятиліть увійшла до складу величезних земельних володінь магнатів Вишневецьких. Перша згадка села Ісківці відбулась в 1602 році, в реєстрі населених пунктів, які належали князям Вишневецьким. Село Ісківці було також відображене на топографічній карті складеній французьким інженером і картографом Гійомом Левасером де Бопланом, яка вийшла у Франції в 1650 році.

В роки Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького (1648-1654), ісківці могли приймати в складі Лукімської сотні Лубенського козацького полку, під керівництвом сотників Семена Проскуренка, Олексія Бутенка, Андрія Яковлева та Михайла Постомського.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Про перебування Шевченка в цьому селі є чимало відомостей у спогадах українського і російського письменника, історика, мовознавця, етнографа Олександра Афанасьєва-Чужбинського. Вперше поет гостював у Ісківцях в Афанасьєва-Чужбинського восени 1843 року. В цей час він багато читав, зокрема твори Міцкевича та Байрона, перекладав Міцкевича, але переклади його не задовольняли, і він їх знищив. Удруге Шевченко був в Ісківці восени 1845 року. Втретє він приїжджав сюди в лютому 1846 року, щоб запросити Афанасьєва-Чужбинського подорожувати разом Україною.

Шевченко дуже любив у Ісківцях бувати на горі Челядній. А в долині знаходилась криниця, з якої пив воду Тарас. Криниця збереглася, на її цямрині зроблено напис: «Криниця Т.Г. Шевченка». Щороку в останню неділю травня біля криниці Шевченка проходить районне літературно-мистецьке свято «В сім’ї вольній, новій».

В 1966 році у селі встановлено погруддя поета.