національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Качанівка

Назва

cело Качанівка

Місцезнаходження

Борзнянський повіт Чернігівської губернії (тепер селище Ічнянського району Чернігівської області). Хутір Качанівка заснований наприкінці XVIII століття, офіційною датою заснування селища вважається 1700 рік.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Шевченко приїхав сюди в травні 1843 року на запрошення Григорія Тарновського і привіз йому свою картину «Катерина», яку той погодився купити. Поет пробув тоді в Качанівці недовго. У власникові маєтку – Тарновському – він побачив типового кріпосника (його риси частково відтворив в образі Арновського в повісті «Музыкант»). У листі до А.Маркевича від 22 квітня 1857 року поет згадував про зустрічі в Качанівці з М.Маркевичем. Шевченко заїжджав сюди й у серпні 1859 року. На згадку про це перебування в Качанівці поет записав в альбомі Тарновських два рядки з вірша «Не кидай матерії – казали»: «І стежечка, де ти ходила, // Колючим терном поросла».

Згадки про Качанівку є в Шевченкових листах. В.В. Тарновський (молодший) зібрав у Качанівці велику колекцію речей і документів, пов’язаних з життям і творчістю Шевченка. Згодом її передано до Чернігівського історичного музею. Після смерті поета в Качанівці на його честь насипано високу могилу. В ній 1893 року поховано поетового приятеля Григорія Честахівського.

У Качанівці у 1981 році створено Національний історико-культурний заповідник на основі палацового ансамблю та парку дворянської садиби, заснованої в 1770-х роках. Вона на сьогодні – єдина серед українських садиб, що збереглася в комплексі. Отримав статус національного у 2001 році.

Як доїхати, де зупинитись

Відстань від Чернігова – близько 150 км (автошляхами – 181 км), до Ічні – 21 км (автошляхами – близько 26 км). Найближча залізнична станція – Ічня на лінії Бахмач – Прилуки Полтавської дирекції залізничних перевезень за 25 км.