національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Катеринослав

Назва

місто Катеринослав (із 1929 року – Дніпропетровськ)

Місцезнаходження

центр Катеринославської губернії (тепер обласний центр Дніпропетровської області)

Довідка

Катеринослав (назва на честь Катерини II) належить до міст, які виникли під час колонізації південноукраїнських земель Російською імперією. Місто було закладено Григорієм Потьомкіним у 1777 році в місці злиття річок Самари та Кільчені як губернське місто. Саме це поселення пізніше було названо Екатеринославом I, Лівобережним, коли наказом Катерини II від 22 січня 1784 року місто перенесли на більш високий правий берег Дніпра. Офіційною датою заснування є 1787 рік, коли Катерина II під час подорожі по знову придбаним південним землям заклала перший камінь у будівництво Преображенського собору.

На рубежі XIX – XX століть Катеринослав уже найбільший промисловий центр. 1918 року після проголошення Української Народної республіки місту було запропоновано назву «Січеслав», що повинно було нагадувати про козацький характер цього краю, але офіційно місто залишилося з колишньою назвою – Катеринослав.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Шевченко, ймовірно, був у Катеринославі влітку 1843 року, коли подорожував на острів Хортиця. Документальних даних про перебування поета в Катеринославі немає.

1927, 1959 і 1961 роках у Дніпропетровську встановлено три пам’ятники Шевченкові. Ім’ям поета названо одну з вулиць міста, два парки й приміське робітниче селище.