національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Хата на Пріорці

Назва

Меморіальний будинок-музей Т. Г. Шевченка «Хата на Пріорці»

Місцезнаходження

Київ

Довідка

Філія Національного музею Тараса Шевченка.

У 1964 році, вшановуючи 150-літній ювілей з дня народження Тараса Шевченка, на будинку на вул. Вишгородській, 5, де влітку 1859 року під час свого останнього перебування у Києві поет прожив два тижні, була встановлена меморіальна дошка.

У 1989 році Київська міська рада прийняла постанову про створення відділу Національного музею Тараса Шевченка «Хата на Пріорці».

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Улітку 1859 року після тривалих клопотань Тарас Шевченко приїхав в Україну з наміром оселитися тут. 13 липня 1859 року поет за доносом був заарештований біля села Прохорівки, а 30 липня його було доставлено до Києва. Генерал-губернатор І.І. Васильчиков після розмови з Т.Шевченком порадив йому якнайшвидше повертатися до Петербурга.

Поки готувався дозвіл на виїзд, поета було передано на поруки священику Троїцької церкви о. Юхиму Ботвиновському. Не бажаючи жити в центрі міста, Шевченко вирішив підшукати собі квартиру і оселився в мальовничій київській околиці – на Пріорці. Спогади про перебування Тараса Григоровича на квартирі у Варвари Матвіївни Пашковської  були записані її сестрою Стефанією Крапивіною та надруковані 1875 року у петербурзькій газеті «Пчела».

Про останнє перебування Тараса Шевченка у Києві та про його життя на Пріорці писав перший біограф поета Михайло Чалий у книзі «Жизнь и произведения Тараса Шевченка» (Київ, 1882).

1989 року в будинку по вулиці Вишгородській, 5 було створено відділ Національного музею Тараса Шевченка – Меморіальний музей Т.Г. Шевченка.

В експозиції музею відтворено побут київської околиці другої половини ХІХ століття. Більшість речей, що експонуються в хаті, було передано мешканцями Пріорки, нащадками тих людей, які особисто зустрічалися з Тарасом Шевченком.

Неподалік від будинку досі росте 400-літній дуб, під яким, за спогадами сучасників, любив сидіти Т.Шевченко.

В музеї окрім різноманітних екскурсій, пов’язаних із Т. Шевченком та постійною експозицією, відбуваються такою інші виставки, літературні та мистецькі вечори.

Як доїхати, де зупинитись:

вул. Вишгородська, 5, район Пріорка, тел.: 432-76-27