національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Кременець

Назва

місто Кременець

Місцезнаходження

Кременецький район, Тернопільська область, Україна

Довідка

Вперше згадується в Іпатіївському літописі 1227 року як місто Галицько-Волинського князівства. Після загибелі у 1340 році Галицько-Волинської держави Кременець переходив з рук в руки від Великого князівства Литовського до польського та угорського королів. У 1382 році литовські князі встановили тут свою владу остаточно. 1438 року Кременець отримав магдебурзьке право. Після кладення Люблінської унії 1569 року місто перейшло до Корони Польської. У першій половині XVІІ століття місто стає важливим культурним осередком. 1606 року тут виник францисканський монастир, відродилося чернече життя у Спаському монастирі. 1633 року з’явився православний Богоявленський монастир, діяло братство. При монастирі діяли школа, друкарня і шпиталь.

Восени 1648 року Кременецький замок впав під натиском повстанців Богдана Хмельницького. В результаті постійних воєн ІІ половині XVІІ століття місто занепадає. 1795 року після третього поділу Польщі Кременець відходить до Росії і стає центром Кременецького повіту. У 1805 році тут відкрито гімназію, яку у 1819 реорганізовано на Волинський ліцей, який стає найавторитетнішим центром освіти і науки на Правобережжі.

Після поразки польського повстання 1830 – 1831 років замість польської мови у державних установах запровадили російську, Литовський статут замінили російським законодавством, закрили Волинський ліцей та францисканський і василіанський монастирі. І Кременець стає звичайним російським провінційним містом.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Шевченко був у Кременці у жовтні 1846 року, коли за завданням Археографічної комісії їздив на Волинь і Поділля змальовувати історичні й архітектурні пам’ятки. Він оглянув ансамбль Кременецького ліцею. В повісті «Варнак» Шевченко так розповідав про це словами героя твору: «Возвращаясь из Почаева, я зашел в Кременец посмотреть... на воздвигавшиеся в то время палаты, или кляштор, для Кременецкого лицея».

В Кременці на будівлі колишнього ліцею встановлено меморіальну дошку, в краєзнавчому музеї є відділ «Перебування Т.Г. Шевченка на Кременеччині». Ім’ям поета в місті названо вулицю й широкоекранний кінотеатр.