національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Луцьк

ГЕОГРАФІЧНИЙ ОБ’ЄКТ

 

Назва

місто Луцьк (раніше Лучеськ)

Місцезнаходження

обласний центр Волинської області, Україна

Довідка

Перша писемна згадка про Луцьк міститься в Іпатіївському літописі під 1085 роком: там повідомляється, що Володимир Мономах захопив Лучеськ, який належав князеві Ярополку Ізяславичу. В 1199 році увійшов до складу Галицько-Волинського князівства.

Від 1340 року Луцьк був у складі Великого князівства Литовського. Наприкінці ХІІІ – на початку ХІV століття в місті велося кам’яне будівництво, зокрема, були споруджені замок і кафедральний собор святого Іоанна Богослова. 1429 року відбувався Луцький з’їзд монархів європейських країн.

За Люблінською унією 1569 року місто увійшло до складу Корони Польської. Після третього поділу Польщі 1795 року переходить під владу Російської імперії і стає адміністративним центром Волинського намісництва, а з 1797 року – Волинської губернії. До Першої світової війни Луцьк був російською фортецею. У 1917 – 1919 роках місто було в межах української держави, в травні 1919 pоку його зайняли поляки.

Від 1939, після приєднання західноукраїнських земель до СРСР, Луцьк перебував у складі УРСР, з грудня 1939 року – обласний центр Волинської області. З червня 1941 року до липня 1944 року – адміністративний центр генерал-комісаріату «Волинь – Поділля» рейхскомісаріату «Україна».

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Є припущення, що Шевченко був у Луцьку в жовтні 1846 року, коли за завданням Археографічної комісії їздив змальовувати історичні та архітектурні пам’ятки Волині та Поділля, але остаточно це не з’ясовано. Згадка про це місто є в повісті «Варнак».

Ім’ям Шевченка в Луцьку названо вулицю й музично-драматичний театр.