національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Мотронівка

Назва

хутір Мотронівка

Місцезнаходження

Борзнянський повіт Чернігівської губернії (тепер у складі села Оленівки Борзнянського району Чернігівської області)

Довідка

Хутір Мотронівка був заснований батьком української письменниці Олександри Михайлівни Білозерської-Куліш (яка більше відома як Ганна Барвінок) Михайлом Білозерським серед старого гаю. Це була предківщина його дружини Мотрони Василівни – тому і хутір, на честь її, було названо Мотронівкою. Інші назви – Кулішівка, Ганнина Пустинь: коли згорів перший український рукописний переклад Біблії, Пантелеймон Куліш на честь дружини перейменував Мотронівку на Ганнину пустинь, а та в свою чергу назвала хутір Кулішівкою по смерті Куліша.

У 1999 році тодішні Президент України Леонід Кучма і Голова Верховної Ради Іван Плющ заклали на хуторі Мотронівка на Борзнянщині закладний камінь з написом: «Тут буде споруджено історико-меморіальний музей-заповідник Пантелеймона Куліша «Ганнина Пустинь». Того ж літа розпочалося будівництво комплексу. Було впорядковано місце поховання подружжя Кулішів та брата Ганни Барвінок – Василя Білозерського, встановлені мармурові надмогильні плити та хрести. Поряд розташована капличка святого Пантелеймона, споруджена в 2001 році та реконструкція хреста, поставленого Ганною Барвінок на честь свого чоловіка в 1897 році, відтворена за історичними документами з архівів Чернігівського історичного музею імені Тарновського.

Згідно з постановою № 889 Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2005 року «Ганнина Пустинь» внесена до числа переліку музеїв, в яких зберігаються музейні колекції та музейні предмети, що є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Шевченко приїжджав у Мотронівку в січні 1847 року і був боярином на весіллі Пантелеймона Куліша й Олександри Білозерської. Тут 28 січня в альбом Білозерських записано кілька народних пісень, які поет співав на весіллі. Згадка про Мотронівку є в Шевченковому «Щоденнику».