національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Нижній Новгород

Назва

місто Нижній Новгород

Місцезнаходження

адміністративний центр Нижньогородської області та Приволзького федерального округу, РФ

Довідка

У 1221 році князем Георгієм Всеволодовичем у місці злиття Волги та Оки був заснований опорний пункт оборони кордонів Володимирського князівства від мокші, ерзі, марійців і волзьких булгар під назвою Новгород Низовської землі (Низовською землею Володимирське князівство називали новгородці) пізніше ця назва трансформувалась в Нижній Новгород, а в імператорському титулі зберігалася до 1917 року. Із 1932 до 1991 року місто мало назву «Горький» на честь радянського письменника Максима Горького.

Як пов’язано Т. Г. Шевченком

Повертаючись із заслання, Шевченко прибув сюди пароплавом 20 вересня 1857 року і мав намір відразу ж їхати далі до Петербурга. Але в Нижньому Новгороді поета за розпорядженням з Оренбурга затримали й оголосили, що його відпущено з Новопетровського укріплення без дотримання «необхідних» формальностей, що йому заборонено в’їзд до обох столиць (Петербурга та Москви), і що він повинен негайно виїхати до Оренбурга. Тільки завдяки допомозі людей, які доброзичливо ставилися до нього, Шевченкові пощастило залишитись у Нижньому Новгороді й чекати вирішення своєї долі. «Тепер я в Нижнім Новгороді, на волі, на такій волі, як собака на прив’язі...», писав Шевченко 12 листопада 1857 року в листі до М.С. Щепкіна.

Під пильним наглядом поліції Шевченко жив у Нижньому Новгороді до 8 березня 1858 року. Своє перебування в цьому місті він описав у «Щоденнику» (записи з 20 вересня 1857 року до 7 березня 1858 року) і в листах до І.Клопотовського від 6 листопада 1857 року, І.Ускова від 12 листопада 1857 року, М.С. Щепкіна від 12 листопада 1857 року, Я.Кухаренка від 16 лютого 1858 року та ін.

В місті збереглися будинки, в яких жив чи бував поет: колишній будинок П.Овсянникова (в перебудованому вигляді; тепер набережна Жданова, 2), колишній будинок, де була квартира К.Шрейдерса (тепер вул. Фігнер, 5), на обох цих будинках встановлено меморіальні дошки; будинки, в яких жили: О.Улибишев (тепер вул. Свердлова, 61), В.Даль (тепер Лядова, 25), В.Трубецькой (тепер Октябрська, 20) та ін. Ім’ям Шевченка названо вулицю і бібліотеку. Матеріали про перебування поета в Нижньому Новгороді експонуються в Історико-архітектурному музеї-заповіднику.

Як доїхати, де зупинитись

Нижній Новгород розташований в 400 км на схід від Москви, а транспортний коридор між двома містами виділяється як конурбація Москва Нижній Новгород.