національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Новопетровське укріплення

Назва:

Новопетровське укріплення

Місцезнаходження:

Колись – фортеця в Оренбурзькій губернії на півострові Мангишлак, зараз – місто в Казахстані, центр Тупкараганського району Мангістауської області, порт на Каспійському морі.

Довідка:

Засноване 1846 року як Новопетровська фортеця, 1857 року перейменоване на Форт-Олександрівський. У 1939 році місто назване Форт Шевченка на вшанування Тараса Шевченка, який тут відбував заслання (1850-57).

Новопетровське укріплення було збудоване у 1846-1847 роках. Розташоване воно у найсуворішому за природними умовами закутку Середньої Азії – у крайній західній точці півострова Мангишлак на східному березі Каспійського моря. Навколо – кам’янистий, випалений солончакуватий степ. Навіть звичні до суворого побуту місцеві казахи й туркмени зі своїми кочів’ями обминали цю місцевість, і лише найбідніші роди мусили шукати тут засобів до життя. Гарнізон укріплення – солдати – змінювався кожних два роки. Шевченко був одним з небагатьох нижчих чинів, які провели в укріпленні найбільш тривалий час – сім років без перерви.

На початку 50-х pоків ХІХ століття Новопетровське укріплення – фортеця з гарнізоном понад 700 чоловік.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком:

Шевченко перебував у Новопетровському укріпленні з 17 жовтня 1850 року до 2 серпня 1857 року. Його зарахували рядовим 4-ї роти 1-го лінійного батальйону Окремого Оренбурзького корпусу, якою командував спочатку М.Потапов, а потім Є.Косарєв.

Під час служби у Новопетровському укріпленні влітку 1851 року Шевченко був учасником дослідницької групи експедиції з дослідження покладів кам’яного вугілля в горах Каратау.

Перебуваючи у Новопетровському укріпленні, Шевченко ряд малюнків, ескізів й начерків, на яких зображено фортецю, її окремі службові споруди та околиці, серед цих творів – 5 акварелей і 26 рисунків олівцем (деякі – з домішкою білила); а також кілька портретів, серію «Притча про блудного сина», чимало рисунків на теми з античної історії й міфології. Займався він і скульптурою.

В укріпленні Шевченко написав 9 повістей російською мовою. Про поетичну творчість Шевченка в Новопетровському укріпленні вірогідних даних немає, відомо тільки, що тут він створив нову редакцію поеми «Москалева криниця». 12 червня 1857 року Шевченко почав писати тут Щоденник.

Спогади про перебування поета в цьому укріпленні залишили М.Савичев, А.Ускова, Є.Косарєв та інші.

У Форті Шевченка хбереглося погруддя поета, встановлене 1881 року. У 1927 році було встановлено погруддя поета. В парку імені Тараса Шевченка є верба, що її посадив поет. У цьому парку збереглися землянка й стіл біля неї, за яким він, ховаючись, працював. У будинку, де жили Ускові й де бував поет, відкрито меморіальний музей Шевченка.