національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Петропавлівська фортеця

Назва

Петропавлівська фортеця

Місцезнаходження

Заячий острів, Санкт-Петербург, РФ

Довідка

Заснована 27 травня 1703 року. За переказами, Петро I сам вибрав місце для нової фортеці – невеликий Заячий острів, розташований в гирлі річки Неви. Цитадель у формі шестикутної зірки споруджувалася за проектом, складеним французьким інженером Ж.Г. Ламбером за участю царя.

Шість куртин з’єднують шість потужних бастіонів  названих іменами сподвижників Петра I. Оборонну систему із заходу і сходу замикають Іоаннівский і Олексіївський равеліни. Два мости – Іоаннівський і Кронверкський – з'єднують Заячий острів з Петроградським. 1 жовтня 1703 фортецю освятили. На Государевому бастіоні було піднято Андріївський прапор, на мурах встановлено триста гармат. 29 червня 1703 року в центрі Петропавлівської фортеці заклали невелику дерев'яну церкву в ім'я апостолів Петра і Павла , на місці якої в 1712 – 1732 роках звели кам'яний собор. З 1731 року до 1858 року  Петропавлівський собор мав статус кафедрального храму столиці, потім був зарахований до придворного відомства. Собор слугував усипальницею родині Романових. Тут поховані російські імператори і імператриці від Петра I до Миколи II, за винятком Петра II і Іоанна VI. Із собором критою галереєю з'єднана Великокнязівська усипальниця.

Протягом XVIII – XIX століть на території фортеці побудовано споруди різного призначення: Ботний будинок, Артилерійський цейхгауз, Монетний двір, Комендантський та Інженерний будинок, a також гауптвахта.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Члени Кирило-Мефодіївського товариства за доносом студента Петрова, у березні 1847 року були заарештовані і ув’язнені в Олексіївський равелін Петропавлівської фортеці: Микола Гулак, Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш.