національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Почаїв

Назва

місто Почаїв

Місцезнаходження

Кременецький район, Тернопільської області, Україна

Довідка

Вперше згадується 1442 року. Місто належало шляхетським родам Бережецьких, Гостських, Фірлеїв (із 1602 року), Тарновських (із 1662 року). За третім поділом Польщі 1795 року місто відійшло до Кременецького повіту Волинської губернії Російської імперії. Після селянської реформи 1861 року Почаїв став центром Почаївської волості. Під час Української революції 1917 1921 років місто декілька разів переходило з рук у руки, а за Ризьким мирним договором між РСФРР і УСРР та Польщею 1921 року відійшло до Польщі.

У 1940 році Почаїв отримав статус селища міського типу і став центром Почаївського району Тернопільської області. 1978 року Почаїв отримав статус міста.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

У жовтні 1846 року Шевченко був у Почаєві, де на завдання Археографічної комісії змальовував Почаївську лавру. Виконав 4 акварельні малюнки, 2 ескізи: «Почаївська лавра з півдня», «Почаївська лавра з заходу», «Собор Почаївської лаври. Внутрішній вигляд» та «Вид на околиці з тераси Почаївської лаври».

Шевченко згадував Почаїв у поемах «Слепая», «Сліпий» і «Петрусь» та в повісті «Варнак».

На будинку колишнього готелю Почаївської лаври, де зупинявся поет, 1961 року встановлено меморіальну дошку. Одну з вулиць названо ім’ям Шевченка.