національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Полтава

Назва

місто Полтава

Місцезнаходження

центр Полтавської губернії (тепер – обласний центр України)

Довідка

Полтава – визначний духовно-культурний осередок країни. Входить до складу північно-східного економічного району. Одне з найдавніших руських міст — засноване сіверянами у IX столітті задля оборони Русі від кочівників місто-град протягом дев’яти століть було прикордонням між Руссю та Диким Полем, Річчю Посполитою та Московським царством, Лівобережним гетьманатом та Польщею. Поблизу міста 1709-го року відбулася баталія що остаточно закріпила стратегічну перевагу Петра I в Північній війні. Увійшовши до складу Російської імперії, Полтавська губернія стала духовною столицею Малої Русі, її національним центром. У вирі подій Полтава опинилась й під час II Світової війни — у місті почергово перебували Головнокомандування Південно-Західного напрямку РСЧА Будьонного, штаб групи армії «Південь» фон Бока Вермахту та стратегічний центр військової операції «Френтік». Відбудована після воєнних лихоліть Полтава наразі займає чільне місце в нафтогазовій галузі країни.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Шевченко приїжджав сюди влітку 1845 року. Тут він намалював «Будинок І.П. Котляревського в Полтаві» і «Воздвиженський монастир у Полтаві». В повісті «Близнецы» з любов’ю описав це місто, його історичні пам’ятки, змалював образ Івана Котляревського. Згадки про Полтаву є і в багатьох інших поетичних і прозових творах Шевченка, в його «Щоденнику» та листах.

Одна з найбільших вулиць міста та провулок названі ім’ям Тараса Шевченка. У 1926 році навпроти будинку губернатора земства (нині Полтавський краєзнавчий музей) відкрито пам’ятник Кобзареві, автор якого – скульптор Іван Кавалерідзе. В парку ім. Шевченка росте пам’ятний Шевченків дуб, посаджений 1861 року. Ім’ям поета названо школу №7.