національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Яготин

Назва

містечко Яготин

Місцезнаходження

Пирятинський повіт Полтавської губернії, тепер місто, районний центр Київської області; числиться в документах з 1552 року.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Тарас Шевченко вперше відвідав Яготин 2 липня 1843 року в супроводі О.В. Капніста з наміром оглянути картинну галерею М.Г. Рєпніна. З жовтня 1843 року до 10 лютого 1844 року з перервами він жив у Яготині в маєтку Рєпніних. Тут поет зустрів людей, обізнаних з літературою і мистецтвом. На літературних вечорах поет читав свої твори (поеми «Катерина», «Слепая» та інші).

Уся родина Рєпніних з приязню ставилася до Шевченка, але найбільше здружився він з Варварою Рєпніною. В Рєпніних поет познайомився з сестрами Г.Псьол та О.Псьол, Ф.Фішером, Р.Штрандманом. В Яготині Шевченко виконав дві копії портрета М.Г. Рєпніна-Волконського пензля Йозефа Горнгурга – одну для Г.Тарновського, другу – для Капніста; намалював портрет дітей В.М. Рєпніна – Варвари та Миколи, а також автопортрет (подарував його Рєпніній). Тут він написав поему «Тризна» з присвятою: «На память 9-го ноября 1843 года, Княжне Варваре Николаевне Репниной».

В Яготині поет зробив фольклорні записи «Соколе мій, чоловіче» та «І ворони клюють...». Шевченко побував у Яготині й 1859 року. Згадки про Яготин є в повісті «Близнецы», «Археологічних нотатках» та в Шевченкових листах. У листі з Оренбурга до Варвари Рєпніної від 7 березня 1850 року поет писав: «Все дни моего пребывания когда-то в Яготине есть и будут для меня ряд прекрасных воспоминаний».

В місті зберігся колишній флігель у маєтку Рєпніних, де зупинявся Шевченко – пам’ятка архітектури ХІХ століття, відреставрована у 2003 році, зараз – музей. В Яготині встановлено погруддя Шевченка (1959) і пам’ятник поетові (1971). Ім’ям Шевченка названо історичний музей, вулицю й парк.