національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Миколи (острів)

Назва

Миколи острів (острів Ніколая)

Місцезнаходження

Територія колишнього острова розділена між двома державами: південна частина належить Узбекистану (Муйнакський район Республіки Каракалпакстан), північна частина колишнього острова входить до Казахстану (Аральський район Кизилординській області та Актюбінська область).

Довідка

Острів утворився наприкінці XVI-го, початку XVII-го століть після зниження рівня Аральського моря. Був відкритий в 1848 році експедицією Олексія Бутакова і отримав назву «Острів імені Царя Миколи I». Пізніше був перейменований на острів Відродження . На початку 1960-х років площа острова становила близько 216 км². Зниження рівня Аральського моря призвело спочатку до різкого збільшення його площі, потім до перетворення його в півострів, а в 2009 році – до повного злиття з материком.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Тарас Шевченко був на острові двічі у складі Аральської описової експедиції: 12 – 21 вересня 1848 року і 22 – 30 серпня 1849 року. Тоді ж Шевченко створив тут 6 акварелей: «Гористий берег острова Миколи», «Берег острова Миколи» (два малюнки), «Низький берег острова Миколи», «Шевченко серед учасників експедиції на березі Аральського моря» і «На березі Аральського моря». Також художник відобразив береги й бухти острова у низці рисунків, ескізів і начерків олівцем: «Острів Миколи» (чотири рисунки, два з них – невідомі), «Гористий берег о. Миколи» (рисунок є начерком до однойменної акварелі), «Берег Аральського моря», «Куян-Суюк», «Бугри в степу» та ін.