національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Острог

Назва

місто Острог

Місцезнаходження

центр Острозького району, Рівненська область, Україна

Довідка

Вперше згадується у Іпатіївському літописі під 1100 роком. У ХІV – середині ХVІІ століття місто належало князям Острозьким. Ядром міста став Острозький замок, споруджений на місці давньоруського дитинця. У 1528 році місту надано магдебурзьке право. У кінці 70-их років ХVІ століття засновано Острозьку школу, що проіснувала до 1640 року. При школі 1580 року була створена Острозька друкарня, у якій 1581 року надруковано Острозьку Біблію.

Під час Національної революції 1648-1676 років місто не раз здобували війська Богдана Хмельницького: зруйновано замок і Богоявленську церкву.

У 1793 році Острог приєднаний до Російської імперії, став центром повіту Волинської губернії.

З кінця 1917 року до квітня 1919 року місто входило до складу Української Народної Республіки та Української Держави. У міжвоєнний період Острог – місто Волинського Воєводства у складі Польщі. Із вересня 1939 року місто увійшло до складу Рівненської області УРСР. Влітку 1941 року міська забудова зазнала великих руйнувань. 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Восени 1846 року Шевченко був у Острозі за завданням Археографічної комісії, коли їздив на Волинь і Поділля описувати історичні та архітектурні пам’ятки. В повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали» він писав: «На полях Волыни и Подолии вы часто любуєтесь живописными развалинами древних массивных замков и палат, некогда великолепных, как например в Остроге или Корце». Згадки про це місто є і в повісті «Варнак».

На одній з веж замку князів Острозьких, так званій Мурованій вежі, яку оглядав Шевченко, 1963 року встановлено меморіальну дошку. 1963 року в місті споруджено пам’ятник Шевченкові. Одну з вулиць міста названо ім’ям поета. 

Як доїхати, де зупинитись

Маршрутним таксі з міста Рівне, що регулярно курсують з автовокзалу (час у дорозі – 1 година), другий – поїздами, які їдуть на Рівне, Луцьк, Ковель. Але варто знати, що залізнична станція «Острог» знаходиться на відстані 14 кілометрів від самого міста.