національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шліссельбурзька фортеця «Горішок»

Назва

Шліссельбурзька фортеця «Горішок»

Місцезнаходження

Горіховий острів, біля міста Шліссельбург, Ленінградська область

Про нього

Давня російська фортеця на Горіховому острові у витоку річки Неви. Заснована в 1323 році, з 1612 по 1702 належала шведам. У 1702 році під час Північної війни російське військо захопило фортецю, після чого вона була перейменована в Шліссельбург «ключ-місто». Після побудови Кронштадту в 1703 році, фортеця втратила своє військове призначення і була перетворена на політичну тюрму, переважно для найважливіших політичних злочинців та високопосадовців. У роки Великої Вітчизняної війни фортеця була значно пошкоджена, деякі пам’ятки перетворилися на руїни. У 1965 році Шліссельбурзька фортеця стала філіалом музею історії Санкт-Петербургу. 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

До Шліссельбурзької фортеці у 1847 році був ув’язнений Микола Гулак – приятель Тараса Шевченка і один із засновників Кирило-Мефодіївського братства, таємної політичної організації, що утворилася у грудні 1845 січні 1846 року в Києві. Шевченко був ідейним натхненником членів товариства і часто відвідував засідання організації. За доносом студента Олексія Петрова товариство було розгромлене в березні-квітні 1847 року, а всіх його членів, включно з Тарасом Шевченком, було заарештовано. Під час слідства Микола Гулак відмовився давати свідчення і назвати будь-кого з учасників братства. Після арешту Гулак перебував у фортеці до 1850 року. Після повернення із заслання працював викладачем математики, природничих наук та історії у навчальних закладах в Одесі, Керчі, Ставрополі, Кутаїсі та Тбілісі. 

Як доїхати, де зупинитись

Із Санкт-Петербурга: від станції метро «Вулиця Дибенко» автобусом № 575 до Шліссельбурга або поїздом від Фінляндського вокзалу до станції «Петрокрепость», потім на переправі теплоходом на острів Горіховий.