національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Москаль

Назва 

Москаль

Довідка

Термін «москаль» походить від назви середньовічної російської держави Велике князівство Московське, відомої в ранньому новому часі (друга половина ХV століття – перша половина ХVІІ століття) як Московське царство, Московія або Московщина. Спочатку термін позначав жителя цієї держави, а згодом – росіян.

Ні у поляків, ні у білорусів, ні в українців для позначення росіян не прижилася назва «русские», на відміну від західноєвропейських народів. Книжною формою слова «москаль» було «московит».

Пізніше у письмовій формі було введено термін «росіянин», що походить від грецької назви «Росія». Першими його стали вживати поляки. Наслідуючи їх, в окремих випадках, головним чином через цензурні міркування, стали вживати полонізм «росіянин» українські та білоруські автори.

У XVII – XVIII століттях, своїх північно-східних сусідів українці називають «москалями», а їх країну «Москвою», «Московщиною», «Московією».

Слід зазначити, що значення слова «москаль» змінювалося з часом: спершу це був типовий етнонім, пізніше, внаслідок остаточного включення України до складу Російської імперії, так почали називати солдатів регулярної армії, оскільки на той час це була найбільша група росіян в Україні. Таким чином, слово «москаль» з етноніму перетворилося на назву певної соціальної групи, незалежно від походження. Пізніше, коли внаслідок розширення категорій населення, що підлягали призову до війська, росіяни перестали становити абсолютну більшість солдатів, слово поступово почало втрачати значення «солдат, військовий» і знову стало етнонімом.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Шевченко використовує термін «москаль» у значенні найменування солдат російської армії в поемах «Катерина» та «Москалева криниця».

Географічне поширення

Польща, Білорусь, Україна.