національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Катерина Якимівна

Прізвище, ім'я, по-батькові

Шевченко Катерина Якимівна (дівоче прізвище Бойко)

Роки життя (за новим стилем)

1783 – 20 серпня 1823

Діяльність

Проста українська селянка-кріпачка

Коротка біографія

Народилася в селі Моринці. Зростала в досить заможній родині. У 1802 році взяла шлюб з Григорієм Івановичем Шевченком. Молоде подружжя спершу жило в Кирилівці, а 1810 року переїхало до Моринців і оселилося в хаті висланого до Сибіру кріпака Копія. В кінці 1815 сім'я повернулася до Кирилівки. Катерина Якимівна працювала на панщині, деякий час на панській кухні. Народила 9 дітей, була люблячою і турботливою матір'ю. Померла від «натуральної хвороби». Поховали, як заповідала Катерина Якимівна Шевченко, біля хати в саду, нині неподалік Літературно-меморіального музею Тараса Григоровича Шевченка в селі Шевченковому.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною 

Кирилівка, Моринці.

Зв’язок з Т. Г. Шевченко

Мати Тараса Шевченка. Через усе життя поет проніс найтепліші почуття до неї. На засланні, згадуючи тяжку панщину, він у поезії «Якби ви знали паничі» писав:

Там матір доброю мою,

Ще молодую – у могилу

Нужда та праця положила.

Висловлювання про діяча відомих дослідників культури та науки.

«Мати Тарасова, Катерина Якимівна, була з тих матерів, які віддають дітям усе своє життя до решти, які нічого в житті не знають, крім самопосвяти й непосильної праці: то на панщині, то в господарстві, то коло дітей ( а їх стало шестеро). Вона горіла в тій праці й клопотах, як свічка на вітрі. І згасла передчасно в сорок років» ( Іван Дзюба. Тарас Шевченко. К., 2008.- С.20).