національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Катерина ІІ Велика

Прізвище, ім'я, по-батькові

Катерина ІІ Велика (Катерина Олексіївна Романова; ім’я за народження – Софія Авґуста Фредеріка Ангальт-Цербст-Дорнбурґ)

Роки життя (за новим стилем)

2 травня 1729 – 17 листопада 1796

Діяльність

Представниця дому Романових, російська імператриця (1762-1796)

Коротка біографія

Катерина ІІ народилася в прусському місті Штетін. Була дочкою князя Христіана Авґуста Ангальт-Цербстського з шляхетського роду Асканіїв, губернатора тодішньої пруської провінції Штетін та принцеси Йоганни Елізабет з роду Гольштайн-Готторп.

9 липня 1744 року прийняла православ'я й отримала ім'я Катерина Олексіївна на честь Катерини I. У 1745 році стала дружиною великого князя Петра, а у 1762 році - імператорицею. Її правління вважають «золотим віком» російського імперського абсолютизму. Під час правління Катерини ІІ Великої відбулася Селянська війна 1773 – 1775 років під проводом Омеляна Пугачова.

За Катерини II внаслідок російсько-турецьких воєн 1768 – 1774 та 1787 – 1791 років Російська імперія розширила свої кордони та закріпилася на Чорному морі, приєднала Північне Причорномор'я, Крим, Кубань. Імператриця прийняла під російський протекторат Картвело-Кахетинське царство (Східну Грузію, 1783). В період її правління за активної участі Росії відбулися три розділи Речі Посполитої (1772, 1793, 1795).

Листувалася з Вольтером та іншими діячами французького Просвітництва.

Під час правління Катерини II землі колишнього Кримського ханства  також увійшли до складу Російської імперії. Таким чином зникла потреба в козацьких військах, Запорозькій Січі і Гетьманщині. 1764-го року було скасовано гетьманство, 1765-го розформовано козацькі полки на Слобожанщині, 1775-го ліквідовано Запорозьку Січ, 1782-го у Гетьманщині ліквідовано полкову та сотенну адміністрацію, запроваджено поділ на 3 намісництва. 1783 року розформовані козацькі полки на Лівобережжі і юридично запроваджено кріпацтво. Українські землі були повністю інтегровані до складу Російської імперії.

Зв’язок з Т. Г. Шевченко

Ставлення Тараса Шевченка до Катерини ІІ було вкрай негативним. Він згадує її в поемах «Гайдамаки», «Сон», «Сліпий», «Великий Льох». В «Гайдамаках» Шевченко говорить про чутки щодо підтримки Катериною ІІ правобережних повстанців у 1768 році. Імператриця - одна із тих постатей у творчості Шевченка, яких він звинувачує у тогочасному становищі України: «А вторая доконала Вдову сиротину» (поема «Сон»). У поемі «Великий Льох» Шевченко пише про Катерину ІІ: «Що тая цариця – Лютий ворог України, Голодна Вовчиця!..»