національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Барська конфедерація

Назва  

Барська конфедерація 

Довідка

Барська конфедерація 1768 року – військово-політичний союз частини польської шляхти і магнатів, опозиційно налаштованих до офіційного курсу короля Станіслава-Августа Понятовського на дотримання умов Варшавського договору 1768 року та невдоволених політичним втручанням Російської імперії у внутрішні справи Речі Посполитої. Проголошений 29 лютого у місті Бар. Формальним приводом для його створення стала ратифікація сеймом 1767 – 1768 років Варшавського договору, яким передбачалося певне послаблення конфесійних суперечностей в Речі Посполитій та врегулювання проблеми дисидентів (віровідступників, що відійшли від догм панівної релігії). Розгорнувшись (під гаслами боротьби за католицьку віру та збереження традиційних привілеїв шляхти) на території Поділля та Брацлавщини, виступ конфедератів швидко поширився по всій Правобережній Україні та інших територіях Речі Посполитої. Додатковий драматизм у розвиток подій вніс національно-визвольний рух українців – Коліївщина (1768 – 1769). Лідери конфедерації (А. та М. Красінські, М. Пац, І. Потоцький, Ю. Сапіга, Ю. Пуласький) вели інтенсивні дипломатичні переговори з урядами Османської імперії, Франції, Австрії та деяких інших держав з метою нейтралізації політичного тиску з боку Російської імперії. Разом з тим конфедерація засвідчила розкол в середовищі польської панівної еліти. Відсутність єдності в таборі опозиціонерів, слабкість дисципліни та організаційних засад у війську конфедератів, високі контрибуції і податки на місцеве населення, що вело до підриву економіки краю, спричинили поразку руху. Незважаючи на підтримку з боку Франції, військові сили опозиції в середині 1772 року були розгромлені російськими та австрійськими підрозділами, а також частинами вірного Станіславу-Августу Понятовському королівського війська. Тисячі конфедератів загинули на полі бою, багатьох з них було заслано до Сибіру, частина керівництва емігрувала за межі королівства. Найвідчутнішим політичним наслідком Барської конфедерації став перший поділ Польщі 1772 року. 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Ця подія вплинула на виникнення Коліївщини, свідком якої був дід Тараса Шевченка – Іван Грушівський (Шевченко). Його розповіді надихнули поета на створення поеми «Гайдамаки».

Географічне поширення

Річ Посполита (Польща, Правобережна Україна).

 

В. А. Смолій.


Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во «Наукова думка», 2003. - 688 с.: іл.

 

Зображення: Artur Grottger (1837-1867) Modlitwa konfederatów barskich przed bitwą pod Lanckoroną. 1863