національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Залізняк Максим Ієвлевич

Прізвище, ім'я, по-батькові

Залізняк Максим Ієвлевич

Роки життя (за новим стилем)

близько 1740 – рік смерті невідомий

Діяльність

Січовий козак, керівник Колївщини (антипольського повстання 1768 року)

Коротка біографія

Народився в селі Медведівка (сучасний Чигиринський район, Черкаської області) в сім’ї селянина. Був записаний козаком Тимошівського курення Нової Січі. Був наймитом у козацьких зимівниках, на рибних та соляних промислах. У 1762 році став січовим підпушкарієм. Через 5 років повертається в рідний край. 3 червня 1768 року після козацької ради в Холодному Яру стає очільником Коліївщини. Повстанці захопили значні території Правобережної України, найбільшим успіхом стало взяття Умані 20-21 червня. На повстанських територіях намагався утвердити козацькі органи влади. Повстанська Рада проголосила Максима Залізняка гетьманом і князем смілянським.

Максим Залізняк був заарештований 7 липня 1768 року російським полковником Гур’євим. Арештант утримувався в київській в’язниці, згодом був відправлений на каторжні роботи до Нерчинська (сучасна Читинська область, Російська Федерація). Залізняк став героєм дум, історичних пісень, переказів, легенд.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

село Медведівка, Київ, Умань, Нерчинськ

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

Тарас Шевченко оспівує подвиги Максима Залізняка в «Гайдамаках», «Холодному Яру», «Невольнику». У повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали» згадується про взяття гайдамаками на чолі із Залізняком містечка Лисянка.