національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Магнати

Назва  

Магнати

Довідка

Аристократи, родовиті великі землевласники (бояри, князі, шляхтичі, пани, старшини та ін.) в Угорщині, Польщі, Литві, Латвії, Естонії, Білорусі, Україні та деяких інших країнах Європи. У Речі Посполитій «магнатами» також називали вищих духовних осіб та сенаторів або державних радників («радних панів»). У певному сенсі цей термін застосовується й до представників великого промислового та фінансового капіталу.

В Україні земельна власність магнатів почала формуватися в XІV столітті, коли її значна частина опинилася під владою польських і литовських шляхтичів і князів. Протягом XV XVІ століть магнати українського походження були зрівняні урядами Корони Польської й Великого князівства Литовського в правах з польськими і литовськими магнатами. Серед магнатів на українських землях особливо виділялися могутністю князі, переважно литовського походження: Вишневецькі, Заславські, Корецькі, Острозькі, Четвертинські, Чорторийські. Деякі з них нерідко ставали в рішучу опозицію вищій владі. На середину XVІІ століття магнатам вдалося захопити в Україні близько 70—80 % селян разом із землею. Національна революція 1648—1676 років ліквідувала старі кріпосницькі відносини та магнатські володіння на більшій території Наддніпрянської України. У XVІІІ столітті вони продовжували зберігатися в західних регіонах. На Правобережній Україні земельна власність магнатів не тільки відновилася, а й помітно зросла. Унаслідок так званого Другого поділу Речі Посполитої та приєднання Правобережжя до Російської імперії (1793 рік) тамтешніх магнатів царський уряд зрівняв у статусі з російським дворянством. У Лівобережній Україні, Слобідській Україні, на півдні України на магнатів перетворилися представники давніх старшинських родів, новоявлене панство. Їхні маєтки здебільшого проіснували до 1917 року. У Західній Україні земельна власність магнатів (Васильки, Крисківи, Миколаєвичі, Богдановичі та ін.) була ліквідована радянською владою на початку Другої світової війни.

Географічне поширення

Корона Польська, Річ ПосполитаВелике князівство Литовське, Лівонський орден, Королівство Швеція, Османська імперія, Австрійська (Австро-Угорська) імперія, Російська імперія (сучасні Угорщина, Польща, Литва, Латвія, Естонія, Білорусь, Україна)