національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Романтичний герой

Назва

Романтичний герой

Довідка

У центрі творів доби романтизму завжди виявлялася виняткова особистість, характер якої розкривався у надзвичайних обставинах, тоді як повсякденне, побутове життя героя або переміщалася на периферію оповіді, або зовсім не бралася до уваги. Герой поставав на тлі екзотичного пейзажу – морського узбережжя, кавказьких гір, молдавських степів. Пейзаж відігравав значну роль у творах романтиків, які - слідом за сентименталістами - багато уваги приділяли аналізу психології героя і активно використовували прийом психологічного паралелізму. Картини природи нерідко набували символічний або алегоричний зміст: вони відображали мрії героя, його ідеали, прагнення, протиставлювані тій реальності, в якій він змушений був існувати, - таким чином у творах романтиків втілювався принцип двосвітовості: мрії протиставлялася дійсність, минулого - сьогодення, вічному - земне.
Ще одна вкрай важлива для романтизму антитеза - герой і натовп. У протистоянні натовпу розкривалися виняткові риси характеру романтичного героя: усвідомлення переваги над іншими людьми, переконаність у своїй обраності - у тому, що долею йому призначено швидко здійснити свій земний шлях, бо він належить вічності і прагне возз'єднатися з нею, позбувшись влади часу і простору, які сковують свободу людини на землі. Вища цінність для романтичного героя - свобода, заради неї він готовий порушувати людські і божі закони, прирікаючи себе на поневіряння, на самотність у світі, де все йому вороже, де для нього немає і не може бути щастя.
Для романтичного героя мораль, як правило, нічого не означає: для нього «порок ласкавий». Проте в російській романтичній літературі аморалізм не такий частий гість, як у західноєвропейській. Більшою мірою відповідає європейській культурі романтизму творчість Лермонтова, але і в творах Лермонтова нерідко з'являються релігійні мотиви, що свідчать про те, що і цьому богоборцю іноді вдавалося перемогти свою гординю і змиритися перед величчю бога.

Географічне поширення

Європа та Америка