національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Тарас Федорович (Трясило)

Прізвище, ім'я, по-батькові

Тарас Федорович (Трясило)

Роки життя (за новим стилем)

Рік народження невідомий – 1639 (?)

Діяльність

Козацький полковник, кошовий отаман запорозький нереєстрових козаків, керівник антипольського селянсько-козацького повстання 1630 року

Коротка біографія

Місце і рік народження невідомі. Історичні джерела зберігають відомості про татарське походження. Татарське ім’я – Хасан або Усан, січове ім’я – Тарас Трясило. Був одним із отаманів козацьких найманців у Тридцятилітній війні; кошовий отаман Війська Запорозького нереєстрового із 1629 року; У березні 1630 очолив козацьке повстання проти уряду Речі Посполитої, козацьке військо під його керівництвом перемогло поляків у битвах під Корсунем та Переяславом, змусивши їх укласти мирну угоду в Переяславі. Тарас Федорович був незадоволений умовами цієї угоди, здійснив невдалу спробу підняти чергове антипольське повстання. Згодом як військовий найманець брав участь у Тридцятилітній війні (служив у війську імперії Ґабсбургів) та Московсько-польській війні 1632-1634 років.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною 

Корсунь, Переяслав

Зв’язок з Т. Г. Шевченко

У поемі «Тарасова ніч», що увійшла о першого видання Кобзаря 1840 року, Шевченко оспівав перемогу козаків 15 (25) травня 1630 року над польським військом Станіслава Конецпольського під Переяславом. Про цю подію Шевченко також згадує в поемі «Гайдамаки» та повісті «Близнецы».