національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Микита Григорович

Прізвище, ім'я, по-батькові

Шевченко Микита Григорович

Роки життя (за новим стилем)

28 травня 1811 – 1870

Коротка біографія

Народився в селі Моринці 28 травня 1811 року в сім'ї селянина-кріпака, чумакував з батьком. Був добрим теслею і стельмахом. Вперше одружився з Євдокією 1831 року; вдруге – 1840 року з Палажкою Гнатівною Кириченко. Вона народила 6-ро дітей: сини: Сава, Іван, Петро, Прокіп; дочки: Надія, Ярина. Тарас Шевченко надсилав Микиті гроші для допомоги рідним, у 1843, 1845 і 1859 роках гостював у нього. Після зустрічі з Микитою у 1859 Шевченко почав клопотатися про звільнення з кріпацтва братів, сестри Ярини і при сприянні літературної громадськості добився цього. Микита зустрічав домовину брата Тараса Шевченка в Броварах і супроводжував її аж до Канева. Доглядав могилу, а також, подав важливі відомості дослідникам про життя Тараса Шевченка.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

Кирилівка, Моринці, Вільшана, Будище, Зелена Діброва, Корсунь, Одеса, Київ, Канів, Бровари.

Зв’язок з Т.Г. Шевченко

Старший рідний брат Тараса Шевченка. «Спершу жив у брата Микити, був підпасичем, пробував стельмахувати. Брат Микита «бив його, і то здорово бив» за недбальство й непослух». Збереглося 2 листи, які Тарас Шевченко написав брату Микиті (15.11.1839 та 2 .03.1840): «то возьми поки що 50 руб[лів] асигнацій…» називає його «голубе сизий», «мій голубе»: «Та, будь ласкав, напиши до мене так, як я до тебе пишу, не по- московському, а по- нашому,

Бо москалі чужі люди,

Тяжко з ними жити;

Немає з ким поплакати,

Ні поговорити».

(Тарас Шевченко. Повне видання творів: У 12 т. - Т.6. - К., 2003. – С.С.11- 12).

Поет писав до Микити листи, мабуть, і раніше 1839 року, але вони не дійшли до нас, ділився звісткою про визволення з кріпацтва, посилав гроші для членів родини. Микита Григорович Шевченко є на груповій фотографії, зробленій Віктором Воюцьким в Києві під час відспівування тіла Тараса Шевченка (біля церкви святого Різдва). Фотографія Микити разом з братом Йосипом надрукована в ілюстрованому додатку до «Кіевской Мысли» за 1914 рік.