національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

До 65-річчя відкриття музею

24 квітня Національний музей Тараса Шевченка відзначає 65-річчя з дня відкриття першої експозиції (тоді ще Державного музею) у Києві на бульварі Т. Шевченка, 12.

Створенню єдиного шевченківського осередку передували урядові постанови ще з початку 1940-х років, проте можливість їхньої реалізації настала лише у післявоєнний час. 27 березня 1945 року з’явилася Постанова РНК УРСР про об’єднання Центрального державного музею Т. Г. Шевченка та Галереї картин Шевченка в єдиний літературно-художній музей. І лише через три роки, 22 червня 1948 року, була прийнята Постанова про відкриття Державного музею Т. Г. Шевченка в м. Києві на бульварі Шевченка, 12. Новому музейному закладу передавалися всі експонати, що перебували тимчасово у Харкові, а також малярські роботи Шевченка зі збірень музеїв Української РСР та інших республік. Процесові організації музею сприяли українські культурні діячі: П. Тичина (нарком освіти УРСР), М. Бажан (голова урядової комісії), академік О. Білецький, шевченкознавець Є. Кирилюк, художники В. Кричевський, М. Бурачек та ін. (Нижче можна ознайомитися з копіями деяких документів цього періоду).

На початку березня 1949 року відбувся перегляд новозбудованої експозиції комісією, а 23 квітня РНК УРСР винесла Постанову про відкриття музею, першим директором якого було призначено Миколу Івановича Мацапуру. І так 24 квітня 1949 року Державний музей Т. Г. Шевченка відчинив двері для гостей - поціновувачів спадщини геніального сина українського народу. День відкриття відзначився присутністю вищих партійних осіб (М. С. Хрущов) та довгою чергою бажаючих потрапити до музею. Такі факти, а особливо другий - зацікавленість звичайних людей, засвідчують значимість цієї події - відкриття Музею Тараса Шевченка.

Відкриття музею стало однією з найвизначніших подій в історії вшанування пам'яті Тараса Шевченка. Експозиція вперше всебічно висвітлювала його діяльність як поета, художника, мислителя, громадського діяча.

Експозиція розташовувалася у двадцяти чотирьох залах музею і складалася з близько трьох тисяч експонатів. Крім мистецьких творів Тараса Шевченка, документів, меморіальних речей, експонувалися також роботи його сучасників та полотна на шевченківську тематику.

Одні з перших екскурсоводів - Чумак К. В. (ліворуч), Матійко Г. П. (праворуч)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У 1989 році до 175-річного ювілею Т. Г. Шевченка після капітального ремонту та наукової реставрації приміщення було відкрито нову експозицію (автори – Віталій Солодов та Анатолій Гайдамака).

Фото під час та після ремонту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                

 

Нова експозиція була побудована за тематико-хронологічним принципом. Добір експонатів (мистецьких творів, архівних документів, етнографічних матеріалів) здійснювався з урахуванням інтер'єру кожного залу. У двадцяти двох залах було представлено близько чотирьох тисяч експонатів, які висвітлювали життєвий і творчий шлях Тараса  Шевченка - поета, художника і громадянина.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 грудня 2006 року уже Національний музей Тараса Шевченка (від 31 березня 2001 року) запропонував відвідувачам оновлену експозицію, відзначену у наступному 2007 році Міжнародним благодійним фондом "Україна-3000". Принцип побудови експозиції залишався незмінним - тематико-хронологічний: шістнадцять залів відтворювали етапи життя і творчості Тараса Григоровича, ті умови, що сформували у ньому поета, художника, гравера, освічену та глибоко інтелектуальну особистість.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У 2014 році святкується 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка. Цей рік ознаменований відкриттям оновленого музею, який пропонує нове бачення постаті Тараса Шевченка, прагне розказати історію Митця, котрий всупереч обставинам втілив своє Божественне покликання у мистецтві слова і мистецтві живопису та гравірування.

Національний музей Тараса Шевченка сьогодні – це не лише осередок збереження цінної творчої спадщини визначного українського митця, що має всі умови для представлення оригінальних живописних та графічних робіт Тараса Шевченка, а й сучасний культурний центр, орієнтований на виховання молодого, національно свідомого покоління.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 квітня Національний музей Тараса Шевченка відзначає 65-річчя з дня відкриття експозиції Державного музею Т. Г. Шевченка.