національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Інтерактивна екскурсія "Лежала сорочка у маминій скрині"

Якби дивовижним чином нам вдалося опинитися у Києві середини ХІХ століття, ми були б вражені розмаїттям вбрання тодішньої публіки: розкішні туалети аристократії, мундири чиновників, студентів, поношений («з панського плеча») одяг прислуги… Проте найколоритнішим було народне вбрання міщан (переважно із міських околиць) та численних прочан із різних регіонів України. На малюнках Тараса Шевченка і Михайла Сажина, що створювалися тут, у будинку І. Житницького, 1846 року, на гравюрах ХІХ століття можна побачити мешканців і гостей Києва у народному одязі.

Відвідувачі мають можливість поринути в ті часи, коли жив та творив Тарас Шевченко, та побачити вбрання, яке тоді носили в Україні: сорочки, плахти, юпки, кохти, керсети тощо. І не тільки на малюнках, гравюрах, а й побачити і дізнатися про історію раритетних експонатів – меморіальних речей Шевченка. Це білий парусиновий костюм, його солдатська сорочка, полотняна сорочка, подарована поету сестрою Яриною.

Із кованої скрині дістануть і продемонструють українське народне вбрання, що зберігається у фондовій колекції Будинку-музею Тараса Шевченка. Це цікаві зразки українського народного одягу кін. ХVІІІ – поч. ХХ століття Передусім «мережана, вишиваная» сорочка, що була окрасою вбрання жінки. Вражає «панська» сорочка, що належала Марії Максимович. А що одягали поверх сорочки, яким був поясний одяг? Скільки метрів саморобного вовняного полотна йшло на плахту? Де носили керсети? Що таке «кохта», «юбка»? Чому білу свиту-куцину часто вбирала наречена на весілля?

Багато творчої винахідливості та фантазії вклав український народ створення одягу: майстерно добиралось співвідношення кольорів, ба­гатство орнаментальних прикрас. Відвідувачі музею знайомляться з технікою його виготовлення, символікою орнаментів.

Вбрання безпосередньо зв’язано з визначними подіями в житті, з усім укладом побуту. В ньому чи не найяскравіше і найви­разніше виявляється основна властивість народного декоративного мистецтва: вміння народ­них майстрів за допомогою простих логічних засобів органічно поєднувати утилітарність і красу.

Художня своєрідність і барвистість українського народного вбрання завжди при­вертає увагу Тараса Шевченка – і художника, і прозаїка, і поета:

 

Якби пустили на музики,

То я б кісники заплела,  

Наділа б жовті черевики,  

Червону б юпку одягла,

Заквітчала б барвінком коси... 

 

Вартість екскурсії для всіх категорій населення70 грн. (група до 15 осіб) та вхідного квитка до Будинку-музею.

Індивідуальні екскурсії за Вашою заявкою у зручний для Вас час.

Замовлення за тел. (044)278 35 11, e-mail budynok_shevchenka@ukr.net