національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Інтерактивна екскурсія "Стелися, доле, рушниками"

Рушник – від сивої давнини і до сьогодення – невід`ємна частина нашого життя: із ним народжувалися, хрестилися, вирушали в далеку дорогу, одружувалися і йшли з життя. В Україні – справжнє розмаїття рушників за призначенням, матеріалом, технікою. Рушник використовувався в обрядах і ритуалах, виконуючи спеціальну магічну дію («сповивач»,  «вінчальний», «підперізник», «плечовий», «обиденний», «на смерть»). Важлива і його декоративна функція («кілковий», «стінний», «божник», «завіса», «покутний»), а також  утилітарна («утирач», «стирач», «посудний»).

Під час інтерактивної екскурсії  ми побачимо багату фондову колекцію рушників ХІХ – поч. ХХ століття - ткані, вишивані, вибійчані, на домотканому чи мануфактурному  полотні. Ви дізнаєтесь: як за допомогою «манери» виготовляли вибійчані рушники, відомі з часів Київської Русі;  що таке «чернецький рушник», як і чому за одну ніч  вишививали «обиденник», що   мав магічне значення. Поговоримо про призначення кожного рушника в обрядовості і побуті,  про матеріал і техніку, символіку орнаментів

Згадки про рушники, мистецтво вишивки раз по раз зустрічаються і в поезії, і в прозі Тараса Шевченка, в його малярських творах.  Вражає знання поетом народної обрядовості. Під час екскурсії  кімнатами музею ми побачимо, наприклад,  рушники  на офортах  Т.Шевченка «Старости» та «Приятелі».  А ще  - унікальний рушник із  приданого Марії Козачковської, яким у Переяславі стрічали Тараса Шевченка, кролевецький рушник, утирач.

Рушник був у нас в радості і в горі, мова його символіки  підтримує часовий зв’язок,  єднає нині сущих із предками.

 

Колективні та індивідуальні екскурсії за Вашою заявкою у зручний для Вас час. 

Вартість екскурсії: ціна тематичної екскурсії (70 грн.) та вхідного квитка до Будинку-музею 

Замовлення за тел. (044)278 35 11, e-mail  budynok_shevchenka@ukr.net